W Narodowym Forum Muzyki ogłoszono laureatów nagrody gospodarczej Dolnego Śląska. Dolnośląski Gryf to wyróżnienie przyznawane od 18 lat  za wybitne gospodarczo-społeczne osiągnięcia w regionie.

Wielka Gala Biznesu odbyła się 27 października. Podczas uroczystego finału konkursu ogłoszono zwycięzców. A są nimi SatRevolution, wrocławskie MPK, Gmina Twardogóra, Ten Square Games, MPWiK we Wrocławiu, Biotreco, MetalERG Sp. z o.o. oraz Leszek Waś. Wyróżnienie specjalne otrzymała firma Promet-Plast S.C.

Statuetki Gryfa trafiły do najlepszych przedsiębiorstw i instytucji, które aktywnie tworzą gospodarczą i społeczną przyszłość Dolnego Śląska.

Przedsiębiorczość i otwartość, którą budujemy, jest oparta o trzy elementy: biznes, naukę i samorząd – mówił Grzegorz Dzik, prezes Impel SA, przewodniczący Rady Zachodniej Izby Gospodarczej Pracodawcy i Przedsiębiorcy. – Ten trójkąt jest kreatywny i bardzo elastyczny. Wspólną naszą cechą jest przedsiębiorczość. Łączy nas zbiorowa otwartość i troska o przyszłość. Kiedyś tylko duża firma mogła być znana, a teraz karierę robią Ci, którzy są innowacyjni. Dolnośląski Gryf potrafi dostrzec firmy, które są uznane na świecie, a w Polsce umknęły uwadze. Cały czas dostosowuje się do rzeczywistości. Jest dla nas wektorem, w którym kierunku się rozwijać.

Laureaci konkursu Dolnośląskie Gryfy 2021

W kategorii innowacyjny pomysł na biznes/ rozwój nagrodzono SatRevolution S.A. Firma kompleksowo projektuje, produkuje i umieszcza na orbitach okołoziemskich nanosatelity obserwacyjne, co pozwala im zbierać dane optyczne.

Liderem skutecznej transformacji cyfrowej zostało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu, które jest jednym z pięciu największych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w kraju.

Gryf za najlepszy program osłonowy powędrował do Gminy Twardogóra, która zrealizowała dla przedsiębiorców specjalny pakiet pomocy w czasie pandemii.

Za działania na rzecz zmniejszenia społecznych skutków pandemii, w tym za m.in.  Szczepciobus oraz Streetbus doceniono Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu.

Firmą świadomą ekologicznie za ostatni rok został Ten Square Games, dynamicznie rozwijający się deweloper gier mobilnych. W 2020 r. firma dołączyła do United Nations Global Compact Program. Wdrożyła strategię ograniczenia śladu węglowego oraz wielu innych działań prowadzonych w trosce o środowisko. 

W tej kategorii przyznano również wyróżnienie specjalne dla Promet-Plast S.C. Elżbieta Jeżewska Andrzej Jeżewski. Firmę doceniono za innowacyjne rozwiązania niwelujące wpływ prowadzenia biznesu na środowisko naturalne.

Najlepszym projektem interdyscyplinarnym okazał się Biotreco. To prace badawczo-rozwojowe nad recepturom fermentowanego dolnośląskiego tofu konopnego oraz zamienników wyrobów mlecznych.

Dolnośląskim Produktem Roku został MetalERG Sp. z o.o. – producent sprzęt medycznego m.in. reduktorów i regulatorów tlenu.

Liderem Roku ogłoszono Leszka Wasia, który na co dzień zajmuje się zarządzaniem rodzinną firmą PTS Waś, produkującą oświetlenie samochodowe.

Organizatorami konkursu jest Zachodnia Izba Gospodarcza – Pracodawcy i Przedsiębiorcy, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Miasto Wrocław, Związek Pracodawców Polska Miedź oraz Partner Merytoryczny firma PwC.

Zobacz zdjęcia z tegorocznej Gali Dolnośląskich Gryfów

Aktualności