Impel Tech Solutions otrzymało dofinansowanie na budowę systemu wspierającego efektywność energetyczną przedsiębiorstw sektora MŚP.

Projekt badawczo-rozwojowy opracowany przez spółkę Impel Tech Solutions (ITS) z Grupy Impel dostał wsparcie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W ramach projektu ma powstać kompaktowy, inteligentny system µSOEE (mikro System Optymalizacji Energii Elektrycznej), który przede wszystkim ma poprawić jakość dostarczanej energii elektrycznej poprzez eliminację wszelkich zakłóceń w obwodach elektrycznych oraz ma prowadzić do całkowitej kompensacji mocy biernej, co wpłynie na ograniczenie kosztów zużycia prądu.

W projektowanym systemie autorski algorytm ma zmniejszyć emisję energii biernej, by jednocześnie osiągać jak największe oszczędności w zakresie energii czynnej, która z kolei wpłynie na podniesienie efektywności pracy urządzeń elektrycznych. System ma także eliminować straty w obwodach i sieciach energetycznych oraz umożliwić stały monitoring pracy przez urządzenia odbiorcy. 


System µSOEE będzie uzupełnieniem oferty ITS o rozwiązanie przeznaczone dla klientów takich, jak np. średnio powierzchniowe sklepy, stacje benzynowe, ośrodki sportowo-rekreacyjne czy mniejsze zakłady przemysłowe.

System µSOEE (mikro SOEE) jest dla nas ogromnym wyzwaniem, bo chcemy, aby miał zdolność szybkiej i płynnej kompensacji mocy – mówi Marek Tutak, dyrektor nowych technologii w Impel Tech Solutions i pomysłodawca projektu. Byłoby to osiągnięcie na skalę światową, bo płynnej kompensacji nie udało się dotąd nikomu osiągnąć. Zarówno za wysoki, jak i ujemny współczynnik mocy biernej (tg fi) jest dziś dużym problemem dla przedsiębiorstw, bo za jego przekroczenia dostawcy energii elektrycznej naliczają dodatkowe, wysokie opłaty. Poza tym nieskompensowana energia bierna i harmoniczne zmniejszają przepustowość sieci energetycznych nawet o 50 %. Korygując współczynnik mocy, można tych kar uniknąć i zredukować wydatki na energię elektryczną – dodaje Marek Tutak.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Kwota dofiansowania to ponad 2,9 mln zł, co stanowi niecałe 54% kosztów całego przedsięwzięcia.

Aktualności