Na rynku uzbeckim działalność rozpoczęła spółka Impel Facility. Od trzech lat potencjał gospodarczy najludniejszego kraju w Azji Centralnej wzrasta.

Przyjazny klimat dla zagranicznych inwestycji w Uzbekistanie nastał w 2016 r. wraz ze zmianami polityczno-ekonomicznymi. Po latach izolacji kraj ten otworzył się na świat, a w 2019 r. zostały zniesione wizy dla obywateli 45 krajów, w tym Polaków. Obecne władze w Taszkiencie tworzą dogodne warunki ekonomiczne dla prowadzenia działalności gospodarczej. W ten sposób zachęcają firmy zagraniczne do inwestowania w ich kraju.

Badania rynku wielu zagranicznych instytucji badawczych potwierdzają, że kluczowe wskaźniki makroekonomiczne wykazują tendencję rosnącą, a pozycja państwa w rankingu wolności gospodarczej poprawia się z roku na rok. Współczesny Uzbekistan dla przedsiębiorców zarówno z branży usług, jak i produkcyjnej wydaje się być rynkiem wartym uwagi. Na początku 2019 r. odnotowano 7560 spółek z zagranicznym kapitałem, z czego w 25 udział mieli polscy inwestorzy.

Populacja tego kraju, stanowiąca istotny miernik szacowania potencjału dla usług, wynosi 32 mln i zgodnie z symulacją statystyczną w ciągu kolejnych 5-6 lat powinna dogonić populację Polski – mówi Sylwia Krasoń-Kopaniarz, dyrektor Biura Rynków Zagranicznych Grupy Impel. – Reasumując, oceniamy że rynek uzbecki ma duży potencjał dla rozwoju usług Facility Management, a w perspektywie również innych produktów Grupy. Obecnie rynek ten wstąpił w fazę szybkiego wzrostu, którą można porównywać do rynku Polski 28 lat temu, stąd też nasze duże oczekiwania w kontekście rozwoju Impel Facility w Uzbekistanie – dodaje S. Krasoń-Kopaniarz.

Aktualności