100 tysięcy rozmów biznesowych w ciągu trzech dni kongresu oznacza, że każdy uczestnik odbył średnio 7 spotkań. To bilans tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe od 13 do 15 maja było areną ponad 150 sesji tematycznych, w których udział wzięło ponad 1 tysiąc prelegentów i 12,5 tysięcy uczestników. Nie zabrakło licznej reprezentacji mediów. Organizatorzy wydali ponad 750 akredytacji. Debaty toczyły się wokół tematów przyszłości Europy, transformacji energetycznej, cyfryzacji, zrównoważonego rozwoju i nowych trendów konsumenckich.

Podczas inauguracyjnej debaty poświęconej ogólnej kondycji Unii Europejskiej Iveta Radičová, była premier Słowacji zauważyła, że – Europa zmienia się co 40 lat, a nie każdy problem należy nazywać kryzysem. Wiele krajów europejskich radzi sobie gospodarczo nieźle lub bardzo dobrze, ale przeciętny obywatel nie odczuwa tego. Natomiast Luca Jahier nawoływał do odrodzenia UE. – Musimy wkroczyć w okres nowego renesansu – postulował – Kulturę powinniśmy umieścić w centrum zmiany, która nas czeka, by zapytać, kim jesteśmy, skąd pochodzimy i jaka jest nasza tożsamość.
Według organizatorów była to jedna z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy.

 – Przyjrzeliśmy się wspólnie najciekawszym zjawiskom przeobrażającego się na naszych oczach świata, z dużym zainteresowaniem słuchając, jakie recepty mają dla niego młodzi uczestnicy życia społeczno-gospodarczego – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator wydarzenia.

Podczas dyskusji „Roboty wśród nas. Technologie i społeczeństwo” Chip Espinoza uspokajał, mówiąc że postęp technologiczny ma uczynić życie lepszym. – Jeśli chodzi o zagrożenia, to nie sądzę, że należy do nich technologia. To nie ona zagraża ludzkości. Bo my naprawdę czerpiemy korzyści z zachodzących zmian – argumentował. Natomiast Sanjay Samaddar, wiceprezes ArcelorMittal postulował inwestycje w kwalifikacje pracowników. W obliczu automatyzacji i robotyzacji przedsiębiorcy muszą już zagospodarowywać pracowników, którzy stracą zajęcie. – Musimy podnosić ich kwalifikacje tak, by mogli wykonywać bardziej kreatywne zajęcia. To jest wyzwanie, przed którym stoimy – stwierdził.

Grupa Impel na EKG 2019

Grzegorz Dzik, prezes Impel SA, tym razem z ramienia Pracodawców RP uczestniczył w panelu „Dialog jako przyszłość we współpracy administracji z biznesem”. Obecni na spotkaniu wyszli z niego z przekonaniem, że od cyfryzacji w administracji nie ma odwrotu. Jednak, aby ten proces bardziej wspierał relacje biznes-administracja przepisy muszą stać się klarowne. Inaczej, jak stwierdził prezes Impel SA, cyfryzacja będzie zagrożeniem, a nie rozwiązaniem problemów w kontekście współdziałania przedsiębiorców z administracją.

Natomiast Nina Twardowska, prezes Impel Business Solutions dyskutowała z przedstawicielami Royal Bank of Scotland, Cisco, ABS i Polskiego Instytutu Ekonomicznego o największych wyzwaniach dla sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Paneliści zgodnie uznali niedobory rynku pracy, technologie i kwestie organizacyjne za trzy główne wyzwania obszaru BPO SAC w Polsce. Zarządzanie każdym z nich wymaga dużej elastyczności i sprawnego zarządzania, jednak samo bycie agile nie wystarczy. Trzeba dostrzegać nowe możliwości takie, jak elastyczne formy zatrudnienia czy wykorzystanie nowych grup pracowniczych.

Trzeci panel z udziałem Pawła Konopki z Prognosis (Grupa Impel) dotyczył kosztów energii w Polsce. Podczas niego rozmawiano o efektywnych strategiach zarządzania energią w firmach, zmianach sprzedawców energii, technologiach generujących oszczędności energetyczne, o energetyce przemysłowej, klastrach energii oraz outsourcingu dostaw mediów.

O tych i wielu innych tematach, szczególnie dotyczących szerokiej oferty Grupy Impel, można było porozmawiać na stoisku z naszymi przedstawicielami. A każdy odwiedzający nas, dzięki specjalnej aplikacji mógł zbadać potencjał swojego biznesu w czterech kluczowych obszarach:
cyberbezpieczeństwo, digitalizacja, robotyzacja – technologia RPA i rozwiązania IT.

Grupa Impel była partnerem 11. Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Fotografie: PTWP, Grupa Impel

Aktualności