W dniach 26-27.05 uczestniczyliśmy w IV Kongresie AGD , który zorganizowany został na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Celem wydarzenia jest wymiana myśli oraz dyskusja na istotne tematy dla branży wśród najważniejszych przedstawicieli i ekspertów sektora, a także reprezentantów rządu i samorządów.

W pierwszym dniu zaproszeni eksperci i prelegenci poruszali m.in zagadnienia związane z rozwojem, inwestycjami, strategią i kryzysem przemysłu AGD. Nie zabrakło również dyskusji o zrównoważonym rozwoju w kontekście Green Deal, Fit for 55, CBAM, GOZ. W trakcie debat pojawiły się również wątki związane z współczesnymi wyzwaniami i nowoczesnymi rozwiązaniami w logistyce; wyzwania rynku pracy, popytu i podaży siły roboczej, rekordowo niskim bezrobociem i zatrudnianiem cudzoziemców, w tym uchodźców z Ukrainy.

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się również z szeregiem zagadnień w obszarze handlu i sprzedaży, w tym m.in. e-commerce, cyberbezpieczeństwo, omnichannel, przesyły międzynarodowe, bariery, zachowania konsumenckie, transformacje cyfrowe i role poszczególnych jej uczestników (producentów, dostawców platform handlowych).

Drugi dzień Kongresu AGD to Business Mixer AGD, czyli spotkanie producentów z poddostawcami oraz usługodawcami m.in. startupami oferującymi innowacyjne rozwiązania dla branży AGD. ekspertów i prelegentów.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu – tutaj.


Przemysł AGD w liczbach

Czy wiesz, że…

w Polsce w 2021 roku wyprodukowano 35 mln urządzeń AGD, w tym 27 mln dużego AGD

źródło: APPLiA_Raport_2021

To rekordowy wzrost o 13%, czyli ponad 3 mln szt. w porównaniu do 2020 roku. Wartość produkcji sprzedanej całego przemysłu produkującego tzw. „elektryczne” AGD przekroczyła w tym czasie 26 mln, co daje wzrost produkcji o ok. 25%. W ostatnim roku Polska stała się liderem w produkcji także w ujęciu wartościowym osiągają 30% całej produkcji sprzętu wielkogabarytowego Unii Europejskiej.

Aż 60% szt. sprzętu tzw. WET, czyli zmywarek, pralek i suszarek produkowanych w UE powstaje w Polsce

źródło: APPLiA_Raport_2021

Aktualności