Największym wyzwaniem środowiskowym polskiego przemysłu jest obniżenie emisyjności produkcji czy świadczenia usług. Polscy przedsiębiorcy muszą mieć więcej zielonej energii. Ona pochodzi z farm wiatrowych albo farm fotowoltaicznych. Koszty energii są wysokie. Żeby być konkurencyjnym musimy je obniżać

mówi Krzysztof Busz, dyrektor biura ESG i compliance w Grupie Impel, w wywiadzie dla portalu Newseria.

Po pierwsze technologia

Jak zauważa ekspert „bez nowej technologii nie będzie rozwoju polskich przedsiębiorstw i także zrównoważonej działalności. Dużo rozwiązań na rynku już jest. Także środowiskowych.” Opowiada m.in. o urządzeniach wykorzystywanych w sprzątaniu, które zużywają nawet 60% wody mniej niż tradycyjne sprzęty. Przywołuje także robotyzację i cyfryzację oraz innowacje z elementami sztucznej inteligencji stosowane w procesach biznesowych takich jak kadry i płace czy obsługa księgowa. Te rozwiązania pozwalają realizować wytyczne ESG poprzez zrównoważony rozwój i jednocześnie osiągać oszczędności.

Gospodarka cyrkularna

Ograniczenie odpadów i postępujący recykling, czyli rozwój gospodarki obiegu zamkniętego to kolejny aspekt ESG, z którym firmy już się mierzą. Ten obszar pozwoli na rozwój technologii recyklingowych, wdrożenie usprawnień w pracy i optymalizację procesów.

ESG to dbanie o łańcuch wartości

Edukacja i wspieranie łańcucha wartości to pewne zobowiązania, jakie powinny wziąć na siebie duże firmy. ESG nie dotyczy tylko jednego przedsiębiorcy, który musi się wyraportować albo uczestniczyć w procesie raportowanie swoich kontrahentów. Musimy zadbać o cały łańcuch wartości – dostawców i klientów. Musimy zadbać o to, by mniejsi kontrahenci byli w stanie być bardziej ekologiczni i byli w stanie działać w sposób odpowiedzialny społecznie. Także zgodny z ładem korporacyjnym – mówi Krzysztof Busz.

  • Jak dbać o łańcuch wartości?
  • Jak identyfikować i wspierać interesariuszy w procesie zrównoważonego rozwoju?
  • Czy firma usługowa może uczestniczyć w budowaniu łańcucha wartości?

Na te i inne pytanie odpowiada Krzysztof Busz w poniższym wywiadzie.

Zapraszamy do obejrzenia także na portalu Newseria.

Aktualności