Bezpieczne wakacje 2021 – czy grozi nam kolejny lockdown?
22.06.21
Udostępnij
Przed nami sezon wakacyjny – w firmach czas urlopów, dla pracowników czas odpoczynku od obowiązków służbowych. Jednak dla wielu branż, np. związanych z turystyką, gastronomią, hotelarstwem czy transportem, to okres wytężonej pracy. Wakacje 2021 będą szczególnie ważne. To szansa, aby choć trochę odrobić straty spowodowane długotrwałym lockdownem.
Pandemia COVID-19 nadal trwa. Pomimo znacznego spadku liczby zakażeń w Polsce, zagrożenie nadal utrzymuje się. Epidemiolodzy ostrzegają o możliwości nadejścia kolejnej fali zachorowań. Wciąż pojawiają się nowe mutacje wirusa, w tym pochodzący z Indii wariant Delta. Jego pierwsze przypadki wykryto już w naszym kraju. Wymieniony wariant patogenu stanowi przyczynę 90% obecnych zakażeń w Wielkiej Brytanii. Obserwujemy tam kolejną falę zachorowań na podobnym poziomie jak w lutym 2021 r.
Trudną sytuację odzwierciedlają nastroje społeczne w Polsce. Jak pokazują badania IBRiS, zrealizowane na zlecenie „Rzeczpospolitej” zaledwie 6,1% badanych uważa, że epidemia się skończyła. Blisko 64% z nich obawia się nadejścia jesienią czwartej fali. Jednocześnie najbardziej obawiamy się lockdownu, a wprowadzanie obostrzenia akceptuje jedynie 11,5% ankietowanych.
Co zrobić, aby wakacje 2021 były rzeczywiście bezpieczne, a zakończenie sezonu urlopowego nie okazało się powrotem do lockdownu?
Zasady bezpieczeństwa – dystans, dezynfekcja, maseczki
Przede wszystkim powinniśmy nadal stosować się do zasad bezpieczeństwa. Oznacza to zachowywanie dystansu społecznego, dezynfekowanie dłoni oraz zasłanianie ust i nosa w zamkniętych pomieszczeniach. Zalecana też jest ostrożność w czasie podróżowania, a organizatorzy wypoczynku letniego powinni przestrzegać wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia czy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Powinniśmy nosić maski w przestrzeni zamkniętej – w tym w pojazdach transportu publicznego, samolotach. Dotyczy to wszystkich miejsc i przestrzeni, w których mamy do czynienia z większymi skupiskami ludzi, czyli wszędzie tam, gdzie zachowanie właściwego dystansu może być utrudnione.
Maska powinna szczelnie zakrywać nos i usta, tylko wtedy spełnia funkcję ochronną – podkreśla Janusz Surma, prezes Impel Delivery – doświadczonego producenta i dystrybutora środków ochrony osobistej oraz produktów utrzymania czystości. Zgodnie z rekomendację Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu należy korzystać z jednorazowych maseczek, które spełniają normy EN 14683 dla masek i EN 149 dla półmasek. – dodaje Janusz Surma.
Bezpieczeństwo gości hotelowych oraz podróżujących
W dobie pandemii zmieniły się oczekiwania użytkowników wobec zarządzających obiektami – również hotelami, apartamentami czy nawet pojazdami komunikacji masowej. Przebywając w danej przestrzeni chcemy czuć się komfortowo i bezpiecznie, również pod względem sanitarnym. Oznacza to konieczność regularnego dezynfekowania przestrzeni, głównie powierzchni dotykowych. Kontakt z powierzchnią zainfekowaną przez osobę chorą może narazić podróżujących na zakażenie SARS-CoV-2.
Trwająca kilkanaście miesięcy pandemia COVID-19 wpłynęła na rozbudowanie oferty usług dezynfekcji oraz rozwój sprzętu dostosowywanego do wymagań różnego typu przestrzeni. Wnętrza o dużej kubaturze wymagają urządzeń o większej wydajności. Zupełnie inne metody są stosowane do małych wnętrz, takich jak sanitariaty, wnętrza samolotów czy autokarów. Przykładem takiej precyzyjnej formy dezynfekcji jest metoda elektrostatyczna. Wykorzystanie w procesie elektrostatyki umożliwia osiągnięcie szybszych rezultatów i dotarcie do nawet najtrudniej dostępnych miejsc w odkażanych pomieszczeniach.
Dezynfekcja coraz bardziej powszechna
Dezynfekcja elektrostatyczna to jedna z metod, które wykorzystujemy w czasie pandemii COVID-19 – mówi Grzegorz Smereka, wiceprezes zarządu spółki Impel System, dyrektor operacyjny grupy produktowej Cleaning, ekspert w Grupie Impel w zakresie m. in. usług dezynfekcji. W czasie dezynfekcji elektrostatycznej specjalistyczne urządzenie nadaje kroplom roztworu odkażającego ładunek elektryczny. Dzięki temu są one przyciągane przez dezynfekowaną powierzchnię, a proces osadzania środka dezynfekującego trwa znacznie krócej. To powoduje, że metoda sprawdza się idealnie w pomieszczeniach, gdzie potrzebujemy działać precyzyjnie i potrzebujemy szybkiego dostępu do odkażonej przestrzeni, co nie jest możliwe w przypadku każdej z metod dezynfekcji.
Oprócz elektrostatyki stosujemy takie metody jak zamgławianie, ozonowanie oraz dezynfekcję manualną i opryskową. Odpowiednią metodę dobieramy indywidualnie, biorąc pod uwagę specyfikę dezynfekowanego obiektu, typ powierzchni czy wielkość pomieszczenia. Nasi klienci mogą zamawiać usługę dezynfekcji jednorazowo lub zlecić cykliczne działania związane z dezynfekowaniem wybranych miejsc, np. powierzchni kontaktowych. – dodaje Grzegorz Smereka.
Pandemia COVID-19 i powszechna potrzeba dezynfekcji spowodowała, że profesjonalne urządzenia do dezynfekowania stały się bardziej dostępne. Jest tak również w przypadku specjalistycznego sprzętu do dezynfekcji elektrostatycznej. Urządzenia do dezynfekcji elektrostatycznej, które posiadamy w ofercie hurtowni bhponline-24.pl są lekkie, mobilne i łatwe w obsłudze. Zużywają nawet o 65% mniej środka do dezynfekcji od standardowych opryskiwaczy. A przede wszystkim pozwalają na użytkowanie zdezynfekowanego pomieszczenia już po 10 minutach od dezynfekcji. – podkreśla Janusz Surma.
Bezpieczeństwo dzieci na koloniach i półkoloniach
Organizatorzy wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży działają według wytycznych, ściśle określonych przez Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wskazują one m.in. na konieczność dodatkowego sprzątania obiektu i dezynfekcji powierzchni dotykowych pomiędzy turnusami. Zobowiązują także organizatora kolonii czy półkolonii letnich do umieszczania dozowników ze środkiem do dezynfekcji dłoni przy wejściach do budynku oraz pomieszczeń wspólnie użytkowanych, np. jadalni czy świetlicy. Pracująca obsługa powinna mieć zapewnione środki ochrony osobistej, takie jak maski ochronne, rękawice, przyłbice czy fartuchy ochronne.
Poszukując środków ochrony osobistej oraz preparatów do dezynfekcji dłoni czy powierzchni należy zwrócić uwagę czy spełniają one odpowiednie normy. Produkty biobójcze powinny być odpowiednio oznakowane. Powinny zawierać zalecenia dotyczące stosowania, dawek oraz tożsamość wszystkich substancji czynnych i ich stężenia. Jako doświadczony dostawca produktów BHP dbamy o to, aby wprowadzane przez nas produkty, zgodnie z prawem UE, posiadały oznaczenie informujące o zakresie ochrony. Produkty wyższych kategorii, do których zaliczają się nawet maseczki do zasłaniania ust i nosa, muszą mieć dołączoną deklarację producenta o wykonaniu badań potwierdzających spełnianie określonych norm. – podkreśla Janusz Surma.
Bezpieczeństwo uczestników wyjazdów zagranicznych
Podróżujących za granicę obowiązują zasady i restrykcje zgodne z wytycznymi obowiązującymi w kraju, do którego podróżujemy. W przypadku popularnych wśród Polaków destynacji przeważają te kraje, które wymagają od podróżujących wykonania testów antygenowych lub testów PCR.
Impel Delivery oferuje testy w kierunku SARS-CoV-2. Są to testy antygenowe o czułości ponad 98%. Co ważne, są to testy wymagające użycia śliny a nie uciążliwej i nieprzyjemnej dla badanego bagietki. – dodaje Janusz Surma
Eksperci
Powiązane artykuły
Niezależne audytowanie jakości usług
Wprowadzenie działań audytowych w ramach realizacji usług outsourcingowych wspiera rozwój procesów realizowanych prze...
17.07.24
Czyszczenia podłóg w halach sportowych – kluczowe elementy usługi
Podłoga w halach i obiektach sportowych, mimo że wygląda podobnie jak inne posadzki, cechuje się szczególnymi paramet...
21.11.23
Jak wygląda współpraca firm zewnętrznych z wojskiem?
Obiekty wojskowe, jak wszystkie inne obiekty, wymagają realizacji usług niezbędnych do ich prawidłowego funkcjonowani...
05.10.23