Czy techniczna ochrona zmieni rynek usług security?
11.01.22
Udostępnij
Zmiany na rynku usług ochrony oraz jego otoczenie znacząco sprzyjają zmianom idącym w kierunku cyfryzacji i digitalizacji procesów. Zwiększające się koszty pracy, w dalszym ciągu trwająca pandemia, która z dnia na dzień może ograniczyć obecność pracowników na stanowiskach, a także dostępność nowoczesnych technologii rozpoznawania obrazu i dźwięku wpływają na coraz częściej obserwowany proces konwersji części usług ochrony mienia na rozwiązania cyfrowe.
Dlaczego zmiana?
Dzięki stosunkowo niewielkiej inwestycji jesteśmy w stanie znacząco zmienić usługę ochrony wprowadzając rozwiązania techniczne. Zwiększamy niezawodność usługi i w dłuższej perspektywie ograniczamy koszty usługi zwiększając poziom bezpieczeństwa – podsumowuje Tomasz Pisarczyk, Kierownik Działu Badań i Rozwoju w Grupie Produktowej TSE.
Dodatkową korzyścią zastosowania technicznych systemów ochrony na obiekcie jest ceniona przez klientów możliwość bezpośredniego nadzoru nad usługą, jak i poszczególnymi jego elementami systemu. Za pośrednictwem aplikacji klienci mogą sprawdzić statystyki systemów dostępu (ile pracowników jest obecnie na obiekcie) oraz połączyć się z każdą kamerą zamontowaną na chronionym terenie. W aplikacji widoczny jest także rejestr zdarzeń prowadzony przez pracowników ochrony.
Co to jest konwersja usługi?
Konwersja w branży ochrony to nic innego niż zmiana poszczególnych elementów klasycznej, fizycznej ochrony mienia na zabezpieczenia techniczne. Podczas analizy bezpieczeństwa danego obiektu specjaliści z zakresu ochrony oceniają możliwości wprowadzenia zmian w poszczególnych elementach procesu zapewnienia bezpieczeństwa. Ważna jest ścisła współpraca i wymiana informacji między innymi z pracownikami klienta odpowiedzialnymi za proces ochrony. Ma to na celu pozyskanie wiedzy o dotychczasowych problemach w tym obszarze i wprowadzenie skutecznych rozwiązań zwiększający bezpieczeństwo obiektu. Analizowana jest między innymi obecna ilość posterunków i ich obsada oraz szczegółowe uwarunkowania wynikające z charakteru usługi. Wynikiem analizy jest propozycja zmian w planie ochrony wprowadzająca nowoczesne rozwiązania techniczne. Taka zmiana może obejmować np. zmniejszenie ilości posterunków i zastąpienie ich nowoczesnym systemem kamer, czujek i elementów kontroli dostępu.
Nasi specjaliści są odpowiedzialni za proces konwersji i przeprowadzają go od A do Z. Od analizy bezpieczeństwa obiektu, poprzez przygotowanie optymalnych funkcjonalnie i kosztowo rozwiązań, aż do instalacji sprzętu i wdrożenia. Posiadamy dostęp do najnowszych technologii oferowanych na rynku urządzeń przeznaczonych dla branży security i doświadczenie pozwalające optymalnie wykorzystać jego możliwości – zaznacza Tomasz Pisarczyk.

Nie tylko kamery i czujki
Konwersja fizycznej ochrony mienia na techniczną to nie tylko wprowadzenie systemów telewizji przemysłowej. To także wiele innych rozwiązań, które spięte w jeden spójny system informatyczny pozwalają efektywnie zarządzać procesem na obiekcie lub grupie obiektów w przypadku dużych klientów korporacyjnych.
Do najpopularniejszych technicznych rozwiązań możemy zaliczyć:
- Systemy kontroli dostępu i awizacji pozwalający na sprawne zarządzanie dostępem do obiektu, pracowników, dostawców i klientów. Pracownicy ochrony mają wiedzę ile osób przebywa na chronionym terenie, gdzie te osoby się znajdują i w każdej chwili mogą zareagować w sytuacji naruszenia procedur bezpieczeństwa.
- Systemy kontroli wjazdu pozwalające zautomatyzować ruch pojazdów na chronionym obiekcie i sprawnie zarządzać ruchem dostawców.
- Obchód online dzięki któremu lokalny pracownik ochrony lub pracownik centrum monitoringu w określonych odstępach czasu sprawdza status pomieszczenia lub innego elementu infrastruktury za pomocą obrotowych kamer wysokiej rozdzielczości. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości ma możliwość uruchomienia standardowych procedur bezpieczeństwa.
- Mobilne wieże monitorująca Mobiguard to system mobilnej wieży obserwacyjnej, wyposażonej w wysokiej jakości kamery i system definiowanych czujników. Czujniki połączone z centrum monitoringu zapewniają szybką identyfikację zagrożenia oraz ewentualne wezwanie przez operatora monitoringu mobilnego patrolu ochrony.

Rola pracowników ochrony w nowej organizacji usługi
W przestrzeni publicznej można usłyszeć opinie mówiące, że zawód pracownika ochrony będzie powoli zanikał w związku z wprowadzeniem technologicznych rozwiązań. Jednak warto pamiętać, że zawsze na końcu procesu decyzyjnego stoi człowiek, który posiada wiedzę oraz doświadczenie niezbędne do analizy zebranych przez informacji. Rozwiązania informatyczne opierają się na algorytmach działających zerojedynkowo. Zawsze jednak mogą się pojawić sytuacje nieprzewidziane przez program i tu działanie wyszkolonego pracownika jest nieocenione i bezcenne.
W mojej ocenie ten zawód nie zaniknie, ale będzie się profesjonalizował. Obecnie nowoczesną ochronę można określić jako połączenie pracy ludzi i zastosowanie rozwiązań technicznych. – podkreśla Tomasz Pisarczyk.

Powiązane artykuły

Depozytory kluczy – dopasuj funkcjonalność na miarę potrzeb Twojej...
Depozytory kluczy stosuje się coraz częściej jako jeden z elementów systemu kontroli dostępu do budynku. Dzięki nowo...
25.08.23


Jakie korzyści w zakresie optymalizacji kosztów usług daje współpr...
Współpracując z multidostawcą usług klienci zyskują zaufanego partnera biznesowego, który dobrze rozpoznaje ich oczek...
03.07.23

Jaka jest kondycja branży ochrony w Polsce? Poznaj raport Polskieg...
Polski Związek Pracodawców Ochrona opublikował raport Branża bezpieczeństwa w Polsce: szanse, zagrożenia, kierunki ro...
18.05.23