Dlaczego warto wybierać profesjonalne środki czystości?
02.11.21
Udostępnij
Czym różnią się środki czystości dostępne na półkach sklepowych od produktów używanych przez firmy sprzątające? Czy nieprawidłowe użycie środków chemicznych może zaszkodzić czyszczonym powierzchniom? Jak rozpoznać profesjonalne środki czystości dla firm sprzątających i gdzie możemy je kupić? Nasi eksperci udzielili odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących profesjonalnej chemii i sposobu jej stosowania.
Wszyscy znamy popularne środki czystości ze sklepowych półek. Używamy ich na co dzień w gospodarstwach domowych, wykorzystujemy przy myciu okien, czyszczeniu łazienki czy myciu naczyń. Powszechnie znane produkty mają swoje odpowiedniki wśród preparatów należących do chemii profesjonalnej. Te ostatnie to wysokiej jakości środki czyszczące, jakich używają firmy sprzątające. Profesjonalną chemię wykorzystujemy w hotelach, sklepach, gastronomii czy w przemyśle. Choć oba typy preparatów nadają się do czyszczenia, to jest pomiędzy nimi wiele różnic.
Profesjonalna chemia – ekonomia stosowania
Jednym z najważniejszych aspektów, które pozwalają odróżnić chemię profesjonalną od konsumenckiej jest ekonomia – mówi Jacek Szargan, główny technolog z firmy Buzil Polska. Nie zawsze chodzi tu o zwykłe porównanie cen preparatów, ale zestawienie ich z takimi parametrami jak wydajność czy sposób dozowania.
Produkty z półki konsumenckiej często nie mają podanych na etykietach opakowań precyzyjnych dozowań, czyli zalecanej przez producenta ilości koncentratu potrzebnej do sporządzenia roztworu do czyszczenia. Tymczasem każdy producent chemii profesjonalnej jest zobligowany do podawania bardzo precyzyjnych danych. Środki chemiczne do usuwania zabrudzeń działają w określonym stężeniu „od – do”. Oznacza to, że wystarczy ściśle określona, zazwyczaj niewielka ilość preparatu, aby osiągnąć zamierzony efekt – podkreśla Jacek Szargan.
Ceny profesjonalnych środków czystości
Dodatkowo celem producentów chemii popularnej jest jak najszybsze zużycie butelki przez klienta, aby wrócił do sklepu po kolejną. To widać choćby w produktach do czyszczenia toalet. Końcówki aplikatorów popularnych środków do czyszczenia WC mają bardzo duży przekrój. Wystarczy przechylić butelkę i wylać dużą część produktu przy jednym użyciu. Produkty chemii profesjonalnej te przekroje otworów w dozownikach mają dużo mniejsze, a same środki bardziej skoncentrowane. Wszystko po to, by w jednej aplikacji produktu zagwarantować klientowi mniejsze zużycie preparatu. To oznacza realne oszczędności, nawet jeśli cena butelki preparatu profesjonalnego i z półki konsumenckiej jest taka sama.
Producenci profesjonalnej chemii, jak np. Buzil inwestują w profesjonalne systemy dozowania, aby podawanie środka było jak najbardziej wygodne i precyzyjne. To wpływa na ograniczenie zużycia chemii i jest zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju przyjmowaną przez markę w ramach strategii działania. Ta ekonomia użycia widoczna jest przy pierwszych miesiącach stosowania. Dla przykładu trzy popularne preparaty chemii profesjonalnej, np. koncentrat do mebli, toalety i posadzki mogą posłużyć w domu lub firmie przez ok. 3-6 miesięcy. Przy zbliżonych cenach produktów preparaty z chemii konsumenckiej muszą być kupowane co miesiąc, ze względu na ich mniejszą lub bardzo niską wydajność – dodaje ekspert z firmy Buzil.
Jak działają profesjonalne środki czystości?
Już jednorazowe użycie profesjonalnej chemii zmienia wygląd posadzek czy innych czyszczonych powierzchni. Tego typu preparaty umożliwiają szybsze rozpuszczanie efektów twardej wody, odparowanie produktu czy łatwiejsze usuwanie zabrudzeń nietrwale związanych z podłożem. Profesjonalne środki czystości dla firm sprzątających działają szybko i precyzyjnie na dany typ zabrudzenia, jak np. odkamieniacze lub preparaty mocno odtłuszczające. Dla firm profesjonalnie zajmujących się utrzymaniem czystości oznacza to realne korzyści w postaci redukcji czasu pracy, jaki poświęcają na wykonanie danej usługi – mówi Jacek Szargan.
W przypadku profesjonalnej chemii mamy do czynienia z bardzo szeroką gamą produktów. Są przeznaczone do różnych celów, a przede wszystkim do różnego typu powierzchni. Producenci profesjonalnych środków czystości odpowiadają bardzo szybko na rozwijającą się ofertę materiałów wykończeniowych w branży budowlanej – mówi Eliza Greber, dyrektor handlowy Impel Delivery Sp. z o.o.
Dostawcy materiałów wykończeniowych, np. wykładzin czy posadzek udzielają rękojmi na swoje produkty pod warunkiem, że powierzchnie są czyszczone odpowiednimi preparatami. Dlatego producenci chemii profesjonalnej doradzają firmom konkretne produkty czyszczące już na etapie planowania inwestycji i projektowania wykończenia. Przede wszystkim wyróżnia nas obsługa posprzedażowa. Obiektu, w którym używane są nasze produkty nie pozostawiamy samemu sobie. Jeśli klient nie jest zadowolony z efektu, chemia jest źle dobrana, jest efekt smug, to wiąże się z wizytą naszego pracownika, a nawet audytem prowadzonym przez technologa. Kluczowe jest rozpoznanie i precyzyjna identyfikacja typu nawierzchni do czyszczenia. Dziś samych wykładzin elastycznych mamy 1200 rodzajów, a wykładzin PVC wraz z nowymi podłogami winylowymi mamy 12 rodzajów. Projektant często nie przewidzi, co czeka firmę sprzątającą czy klienta końcowego, który sam zajmuje się doczyszczaniem powierzchni – dodaje Jacek Szargan z firmy Buzil.
Czy istnieje środek czyszczący do wszystkiego?
Powszechnie używana chemia konsumencka jest intensywnie promowana w mediach. Efekt pokazywany w tych reklamach nie jest do końca prawdziwy. Stąd przekonanie konsumentów, że jeden preparat jest w stanie myć, dezynfekować, zabijać wszystkie zarazki. Dotyczy to np. popularnych preparatów chlorowych. Często klienci są zaskoczeni, że tego typu środki jako produkty zasadowe nie usuwają kamienia wodnego z łazienek, toalet, przebieralni. Chlorowce to bardzo niebezpieczne substancje. Potrafią zniszczyć wszystkie rodzaje materiałów wykończeniowych, nie tylko w łazienkach, ale również w sąsiedztwie tych pomieszczeń. Tu pomogą produkty kwaśne z linii profesjonalnych. Po ich użyciu klient może zobaczyć ten efekt końcowy, na który liczy – podkreśla Jacek Szargan.
Nieprawidłowe, niezgodne z zalecanym dawkowaniem użycie środka chemicznego może przynieść więcej szkody niż pożytku. Przede wszystkim nie należy korzystać z preparatów niezgodnie z ich przeznaczeniem. Przed użyciem każdego środka warto zapoznać się z informacjami i ostrzeżeniami podanymi przez producenta.
Znam wiele przypadków, gdzie niewłaściwe zastosowanie produktu doprowadziło do poważnych strat. Dobrym przykładem są powszechnie używane w czasie pandemii COVID-19 preparaty na bazie chloru. U jednego z klientów doprowadziły do zniszczenia kilkudziesięciu brodzików akrylowych. Preparaty alkoholowe natomiast potrafią skutecznie zmatowić powierzchnię przezroczystej pleksi stosowanej do budowy osłon w sklepach. Profesjonalne środki czystości to bezpieczny wybór. Musimy jednak pamiętać, aby stosować je zgodnie z przeznaczeniem i z zachowaniem zalecanych środków ostrożności. Należy skorzystać z dokumentacji producenta chemii, takich jak np. karta techniczna, metodyczna czy ekologiczna – podsumowuje ekspert z firmy Buzil.
Gdzie kupić profesjonalne środki czystości?
Grupa Impel dostarcza profesjonalne usługi czystościowe od ponad 30 lat. Mamy duże doświadczenie w stosowaniu profesjonalnej chemii i rozeznanie w zakresie oferty produktów dostępnych na rynku – podkreśla Eliza Greber, dyrektor handlowy Impel Delivery Sp. z o.o.
Sklep profesjonalna-czystosc.pl to nowoczesna platforma zakupowa, która pozwala kupić specjalistyczne produkty nie tylko przedsiębiorcom, ale też klientom indywidualnym. Dotąd tego typu środki były dostępne wyłącznie dla dostawców usług czystościowych. Teraz za pośrednictwem sklepu można je kupić nie tylko na potrzeby własnej firmy, ale też do własnego gospodarstwa domowego – dodaje Eliza Greber.