Jak sztuczna inteligencja wspiera monitoring wizyjny w centrach handlowych?
13.09.24
Udostępnij
W czasach, kiedy nowoczesne technologie bazujące na sztucznej inteligencji rozwijają się w błyskawicznym tempie, monitoring wizyjny w sklepach i centrach handlowych przestaje być wyłącznie narzędziem służącym ochronie obiektu. Staje się istotnym narzędziem analityki biznesowej, dostarczając kluczowe informacje zarządcze. Nowoczesne systemy monitoringu wizyjnego, wykorzystujące zaawansowane algorytmy, są w stanie dostarczyć nie tylko obraz sytuacji w czasie rzeczywistym. Mogą one również analizować zgromadzone dane, przewidywać zachowania klientów, a przez to wspierać zarządców w optymalizowaniu procesów sprzedażowych.
Monitoring wizyjny w centrach handlowych – podstawowe możliwości analityczne
Systemy wizyjne to dzisiaj narzędzia zdolne do analizy zachowań konsumentów poruszających się w przestrzeni handlowej. Dzięki nim wiemy na jak długo klient zatrzymuje się przy określonych produktach, co przekłada się na lepsze zrozumienie jego preferencji i efektywniejsze zarządzanie rozplanowaniem powierzchni zakupowej – mówi Katarzyna Kudelska, dyrektor sprzedaży segmentu Centra i sieci handlowe w Grupie Impel.
Współczesny monitoring wizyjny stał się narzędziem w rękach zarządców powierzchni handlowych. Zastosowanie analityki wykorzystywane jest nie tylko przy tworzeniu strategii sprzedażowych, ale również może wpłynąć na modyfikowanie doświadczeń klientów sklepów i centrów handlowych.
Analityka może także wspierać rozładowywanie kolejek w sklepach, co jest szczególnie istotne w czasie nasilonego ruchu klientów, np. w weekendy czy przed świętami. Kiedy w kolejce stoi duża liczba klientów lub wydłuża się czas oczekiwania w niej, pracownicy sklepu otrzymują odpowiedni komunikat wzywający kasjera do uruchomienia kolejnej kasy. To ważna funkcjonalność systemów ze względu na automatyzację procesów w sklepach – mówi Krzysztof Bereza, dyrektor grupy produktowej Technical Security w Grupie Impel.
Analityka pomaga w zapewnianiu bezpieczeństwa w centrach handlowych
Podstawowym zadaniem systemów wizyjnych jest jednak nadal wsparcie w zakresie zapewniania bezpieczeństwa na terenie obiektu. Wykorzystanie analityki powoduje, że monitoring nie tylko może zarejestrować nieprawidłowe zachowania, ale też zidentyfikować je. Następnie system powiadamia pracowników ochrony, którzy na stałe pracują na terenie obiektu handlowego.
Jak podkreśla Krzysztof Bereza, współczesne systemy są zdolne do analizy sytuacji w czasie rzeczywistym. – Możemy obserwować za pomocą monitoringu skupiska ludzi i odebrać alarm w sytuacji zarejestrowania zgromadzenia, które może być związane z jakimś incydentem. Systemy wizyjne są wyposażone w podstawowe analityki dotyczące bezpieczeństwa, takie jak detekcja upadku osoby – mówi ekspert.
Wspomniana analityka jest również niezwykle ważna w przypadku ochrony takich stref, jak parkingi, klatki schodowe czy dachy galerii handlowych. Dzięki monitoringowi możemy w łatwy sposób wykryć sytuacje szwendania się grup młodzieży po obiekcie, przesiadywanie w wąskich korytarzach, ale też przebywanie w niedozwolonych miejscach. Odpowiednio szybkie zarejestrowanie takich zdarzeń pozwala nam zapobiegać rabunkom, aktom wandalizmu czy zagrożeniom wynikającym z blokowania wyjść ewakuacyjnych – dodaje Katarzyna Kudelska.
Nowe funkcjonalności monitoringu i ważna rola pracowników ochrony
Nowoczesne systemy monitoringu wizyjnego posiadają szereg innych funkcjonalności. Mogą np. analizować cechy demograficzne i emocjonalne osób znajdujących się w zasięgu kamery, takie jak wiek, płeć oraz emocje, rozpoznając stany od euforii do neutralności emocjonalnej. Analizowanie tak szczegółowych informacji można uznawać za kontrowersyjne z etycznego punktu widzenia, ponieważ pozwalają one na precyzyjne profilowanie komunikatów marketingowych. Jednocześnie z perspektywy zarządzania bezpieczeństwem te same dane niosą nieocenioną wartość. W sytuacji awaryjnej, np. podczas pożaru, system może dostarczyć niezbędne informacje istotne dla organizacji ewakuacji, np. o liczbie seniorów, dzieci czy osób z niepełnosprawnością, które znajdują się w danej strefie.
Warto jednak podkreślić, że nawet w sytuacji zamontowanych w obiekcie zaawansowanych systemów monitorowania, bezpośrednia obecność personelu ochrony w rozległych kompleksach handlowych pozostaje nadal niezbędna i kluczowa. To wynika między innymi z tego, że to pracownicy ochrony są odpowiedzialni za koordynację ewakuacji w sytuacji zagrożenia pożarowego. Przeszkoleni pracownicy ochrony są też nieocenieni w zakresie wykrywania potencjalnych zagrożeń terrorystycznych oraz identyfikacji działań o charakterze przestępczym. Są także niezbędni w razie konieczności natychmiastowej reakcji w miejscu zdarzenia, po odbiorze sygnału alarmowego z systemów monitoringu – dodaje Katarzyna Kudelska.
Monitoring wizyjny w centrach i sieciach handlowych – wsparcie w kontroli jakości obsługi
Monitoring wizyjny wyposażony w analitykę sprawdzi się również w sytuacji potrzeby weryfikacji standardów obsługi klienta, np. funkcjonujących w sieci handlowej. Systemy monitoringu pozwalają na śledzenie jakości obsługi i przestrzegania procedur przez personel, co jest ważne dla utrzymania wysokiej satysfakcji klientów.
Możemy zdalnie weryfikować standardy ubioru personelu, w tym kolorystykę czy obecność logotypu marki. System monitoringu jest także w stanie określić liczbę pracowników obsługujących określony obszar sklepu i monitorować, czy wszystkie kasy są otwarte w zaplanowanych godzinach pracy. Dodatkowo, może być np. wykorzystany do przeprowadzania zdalnych audytów procesu przyjmowania dostaw towarów i weryfikować, czy personel skutecznie i na czas rozmieszcza towar w przestrzeni sprzedażowej. System może nawet kontrolować sposób prezentacji produktów na półkach, co jest istotne np. dla sieci odzieżowych – wylicza Krzysztof Bereza.
Podsumowując, nowoczesny system informatyczny zintegrowany z monitoringiem wizyjnym umożliwia kompleksowy nadzór nad bezpieczeństwem placówki. Jednocześnie zbiera on w jednym miejscu dane istotne z punktu widzenia zarządzania placówką i procesami sprzedażowymi. W jego ramach zarządca obiektu czy nawet całej sieci handlowej ma dostęp do kompletnego zestawu informacji kluczowych dla funkcjonowania sklepu. Dzięki temu może analizować i zarządzać przepływem klientów, nadzorować procesy ewakuacyjne, ale też efektywniej zarządzać placówką handlową.
Powiązane artykuły
Niezależne audytowanie jakości usług
Wprowadzenie działań audytowych w ramach realizacji usług outsourcingowych wspiera rozwój procesów realizowanych prze...
17.07.24