Jaka jest kondycja branży ochrony w Polsce? Poznaj raport Polskiego Związku Pracodawców Ochrona
18.05.23
Udostępnij
Polski Związek Pracodawców Ochrona opublikował raport Branża bezpieczeństwa w Polsce: szanse, zagrożenia, kierunki rozwoju. Dokument przedstawia aktualną kondycję branży bezpieczeństwa w Polsce oraz kierunki rozwoju w perspektywie najbliższych lat.
Polska branża ochrony osób i mienia to rynek o wartości 11 mld zł. Ostatnie lata były prawdziwym test dla podmiotów gospodarczych działających na tym rynku. Trudna sytuacja gospodarcza wynikająca z turbulencji związanych z pandemią COVID-19 i konfliktem za wschodnią granicą, jak również wysoka inflacja czy rekordowo niskie bezrobocie znacząco wpłynęły zarówno na firmy z branży ochrony, jak i klientów i oraz ich oczekiwania względem bezpieczeństwa.
Jak przeprowadzono badanie?
Raport powstał na zlecenie Polskiego Związku Pracodawców Ochrona. Jest wynikiem badania przeprowadzonego w 2022 r. wśród 70 przedstawicieli firm zrzeszonych w PZP Ochrona oraz Polskiej Izbie Ochrony.
– Naszym celem było przedstawienie kondycji branży bezpieczeństwa w Polsce i perspektyw jej rozwoju – mówi Kinga Korzybska, sekretarz generalny Polskiego Związku Pracodawców Ochrona. Wyniki raportu są wzbogacone o komentarze eksperckie i opinie przedstawicieli członków Polskiego Związku Pracodawców Ochrona oraz Business Centre Club, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Polskiej Rady Centrów Handlowych oraz Stowarzyszenia Branży Eventowej – podkreśla Kinga Korzybska.
Najważniejsze wnioski z raportu
Wpływ sytuacji gospodarczej na branżę bezpieczeństwa
Według respondentów to gospodarka miała największy wpływ na funkcjonowanie firm działających w branży bezpieczeństwa. Do najważniejszych wyzwań zaliczyli konieczność renegocjacji umów z klientami w związku z rosnącą presją na wzrost wynagrodzeń wśród pracowników (72 %), pogorszenie koniunktury gospodarczej (m.in. wysoka inflacja) i związany z tym spadek zamówień (55%) oraz obciążenia wynikające z nowych przepisów (np. Polskiego Ładu)(45%).
Trudne relacje z klientami
W 2022 roku firmy z branży ochrony funkcjonowały w trudnych warunkach gospodarczych. Jednocześnie musiały negocjować ze klientami wyższe stawki za swoje usługi.
Nowa rzeczywistość na rynku i idąca za tym konieczność dostosowania stawek za usługi wpłynęła na nastroje klientów. 64% pytanych respondentów zaznaczyło, że klienci krytycznie odebrali wzrost wynagrodzenia za usługi. Najczęstszą informacją zwrotną, którą otrzymywali przedstawiciele branży, był brak odpowiednio wysokich budżetów (59%*) oraz brak zgody na wzrost cen wynikający z wysokości wskaźnika wzrostu minimalnego wynagrodzenia (43%*).
Wymagający rynek pracy
Niski poziom bezrobocia w Polsce znacząco wpływał na trudności związane z rekrutacją pracowników. 80% respondentów procesy rekrutacyjne w 2022 roku określiło jako trudne lub bardzo trudne. Najczęściej jako powód wskazywano brak wykwalifikowanych pracowników oraz niskie płace w branży.
Wpływ pandemii Covid-19 i wojny w Ukrainie na sektor ochrony
Tylko co dziesiąty respondent podkreślił negatywny wpływ pandemii COVID-19 na swoją działalność operacyjną w 2022 roku. A tylko 9% badanych wskazało wpływ sytuacji za naszą wschodnią granicą.
Firmy prognozują, że w tym roku wpływ wojny i pandemii na działalność ich firm będzie jeszcze mniejszy.
Wzrost znaczenia technologii w usługach ochrony
Nowoczesne rozwiązania technologiczne przenikają wszystkie obszary gospodarki. Branża bezpieczeństwa nie jest wyjątkiem. W obliczu trudności związanych z sytuacją na rynku pracy trend ten w sektorze ochrony coraz mocniejszy.
- 74% respondentów deklarowało, że zwiększyło w 2022 r. budżety na rozwiązania technologiczne wspierające lub zastępujące ochronę fizyczną. Do jednych z triggerów tej zmiany respondenci zaliczają pandemię Covid-19.
- Presja cenowa wpłynęła na zmianę postaw klientów, którzy stali się bardziej otwarci na rozwiązania technologiczne w usłudze. Taką postawę wskazała prawie połowa uczestników badania (49%).
- Według respondentów do najważniejszych trendów w ochronie w ciągu najbliższych 5 lat należy zaliczyć: ograniczenie roli ochrony fizycznej (78%), zwiększenie roli monitoringu wizyjnego 66% oraz zwiększenie nakładów na techniczną ochronę (60%).
– Kierunek ten wydaje się być nieuchronny ze względu na rosnące koszty pracy, które stanowią przeważającą część wynagrodzenia za usługi ochrony. Alternatywa w postaci korzystania z nowoczesnych rozwiązań technologicznych staje się więc sposobem na powstrzymanie wzrostu kosztów. Daje też możliwość zabezpieczenia chronionych obiektów we właściwy sposób – podkreśla Jarosław Kot, członek zarządu Polskiego Związku Pracodawców Ochrona.

Raport „Branża bezpieczeństwa w Polsce – Szanse, zagrożenia, kierunki rozwoju” można pobrać ze strony Polskiego Związku Pracodawców Ochrona.
Powiązane artykuły

Depozytory kluczy – dopasuj funkcjonalność na miarę potrzeb Twojej...
Depozytory kluczy stosuje się coraz częściej jako jeden z elementów systemu kontroli dostępu do budynku. Dzięki nowo...
25.08.23


Jakie korzyści w zakresie optymalizacji kosztów usług daje współpr...
Współpracując z multidostawcą usług klienci zyskują zaufanego partnera biznesowego, który dobrze rozpoznaje ich oczek...
03.07.23