Jaka jest przyszłość produkcji i logistyki w polskich firmach? – nowy raport
10.01.23
Udostępnij
Polskie firmy wypracowują własne strategie i metody radzenia sobie z zaistniałym kryzysem tocząc walkę o przetrwanie w trudnych czasach. Jak pokazują wyniki badania ankietowego „Procesy produkcyjne i logistyczne w polskich firmach” – przedsiębiorcy bardzo ostrożnie podchodzą do przyszłości. Według nich rysuje się ona zdecydowanie mniej optymistycznie niż jeszcze rok temu.
Już po raz drugi Sanpro Synergy przeprowadziło badanie ankietowe wśród pracowników przedsiębiorstw produkcyjnych i logistycznych. Nowy raport nie tylko prezentuje wyniki badania z 2022 r. oraz prognozy na kolejny rok. Porównuje także nowe wyniki badań z wynikami ankiety z 2021 r. Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu i październiku 2022 r. Ankietowanymi byli w zdecydowanej większości właściciele, prezesi, dyrektorzy oraz menadżerowie i kierownicy polskich przedsiębiorstw produkcyjnych i logistycznych.

Raport „Procesy produkcyjne i logistyczne”– przewidywania na przyszłość
Zgodnie z wynikami raportu aż 58% badanych przedsiębiorstw nie przewiduje wzrostu wolumenu produkcji i logistyki w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Te wyniki są zdecydowanie mniej optymistyczne w porównaniu do badania z 2021 r. W poprzednim badaniu wzrostu produkcji i logistyki oczekiwało aż 79% ankietowanych. Podobnie kształtują się wyniki w zakresie wolumenu produkcji odnotowanego w czasie ostatnich 12 miesięcy. Widoczna jest tendencja spadkowa odnotowanych wolumenów produkcji i logistyki. Nie jest jednak ona aż tak wyraźna, jak tendencja dotycząca przewidywania wolumenu produkcji na kolejne 12 miesięcy.
Raport „Procesy produkcyjne i logistyczne” – wyzwania, problemy i sposoby ich rozwiązywania
Wśród największych wyzwań, na jakie wskazują ankietowani w tegorocznym badaniu, jest rotacja pracowników. W najnowszym badaniu wskazało na nią aż 49% badanych. Stanowi to wzrost w porównaniu do poprzedniego badania o 8 punktów procentowych. Sytuacja związana z chronicznym niedoborem pracowników odciska bardzo poważne piętno na procesach produkcyjnych i logistycznych i może stanowić zagrożenie dla ciągłości realizowanych procesów.
Wśród sposobów radzenia sobie z rozwiązywaniem problemów w produkcji i logistyce aż 41% ankietowanych wskazało na modyfikowanie planów produkcyjnych. Poza tym, podobnie jak w poprzednim badaniu, nadal najczęściej wybieraną odpowiedzią jest optymalizacja działań poprzez wykorzystanie narzędzi Lean.
Wśród wskazywanych przez ankietowanych metod usprawnień stosowanych w ich firmach w obszarze produkcji i logistyki najczęściej pojawiają się te, które dotyczą pracy u podstaw, utrzymania porządku, płynności, bezpieczeństwa i efektywnego wykorzystania dostępnych maszyn i narzędzi. W porównaniu do poprzedniego badania widzimy tendencję do skupiania się na mniej kosztownych i mniej czasochłonnych działaniach rozwojowych. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy wynika to z trudnego czasu do inwestowania w bardziej zaawansowane narzędzia rozwoju kadry, czy może stała rotacja personelu wymusza na pracodawcach ciągłą pracę u podstaw – mówi Wojciech Musiałowski, menedżer projektów procesowych w Sanpro Synergy, spółki należącej do Grupy Impel.
Jakie są pozostałe istotne wyzwania dla produkcji i logistyki w polskich przedsiębiorstwach?
Po jakie konkretnie narzędzia sięgają firmy, aby im sprostać?
Jaką rolę pełni tu outsourcing procesów produkcyjnych i logistycznych?
Pobierz raport „Procesy produkcyjne i logistyczne w polskich firmach 2022-2023” i dowiedz się, na ile sytuacja makroekonomiczna z ostatnich dwóch lat wpłynęła na strategie przedsiębiorców i podejmowane przez nich działania.

Eksperci
Powiązane artykuły


