Jakie zmiany wprowadza nowy PIT-2?
23.12.22
Udostępnij
W 2023 r. czeka nas wiele zmian w obszarze kadrowo-płacowym, na które pracodawcy muszą się przygotować. Jedną z nich jest zmiana dotycząca PIT-2. Jest to oświadczenie składane przez pracownika, na podstawie którego obliczane są zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Do końca 2022 r. PIT-2 mogły składać tylko osoby zatrudnione na umowy o pracę. Od 2023 mogą to robić również osoby zarobkujące na innych podstawach, np. umowy zlecenia, umowy o dzieło, pełniący funkcje w zarządach itd.
- Każdy pracodawca ma obowiązek pobierania z wynagrodzenia pracownika zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
- PIT-2 to oświadczenie pracownika dla celów obliczania zaliczek. Jest podstawą do stosowania kwoty wolnej od podatku w zaliczkach przekazywanych do US.
Od 1 stycznia 2023 r. zacznie obowiązywać nowy druk PIT-2 (9) w rozbudowanej wersji.
PIT-2 w nowej odsłonie to formularz, który umożliwi, już nie tylko pracownikowi, złożenie u swojego pracodawcy, zleceniodawcy jednocześnie kilku oświadczeń i wniosków mających wpływ na naliczane przez pracodawcę miesięczne zaliczki na podatek. A w konsekwencji mogący mieć wpływ na rozliczenie roczne pracownika czy zleceniobiorcy.
Poniżej przedstawiamy zestawienie najważniejszych zmian oraz krótki opis oświadczeń i wniosków zawartych w formularzu.
Najważniejsze zmiany w PIT-2
- Zebranie w jednym formularzu oświadczeń i wniosków, które mogą wpłynąć na wysokość miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
- Rozszerzenie kręgu uprawnionych do składania PIT-2. Od 2023 r. możliwość złożenia tego wniosku, oprócz pracowników, będą miały osoby wykonujące umowy zlecenia, umowy o dzieło, pracujące na kontraktach bądź pełniące funkcję członka zarządu.
- Wprowadzenie uprawnienia do złożenia PIT-2 nie tylko jednemu płatnikowi. Nowe przepisy pozwalają, by formularz złożyć jednemu, dwóm lub trzem płatnikom, odpowiednio dzieląc między nich kwotę zmniejszająca podatek.
Na co pozwala formularz PIT-2 na 2023 rok
- upoważnić płatnika (np. pracodawcę lub zleceniodawcę) do stosowania miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek,
- podzielić miesięczną kwotę zmniejszającą podatek między kilku płatników,
- zgłosić zamiar rozliczenia podatku wraz z małżonkiem bądź jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
- wnioskować o stosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów (dotyczy pracowników dojeżdżających z innej miejscowości),
- wnioskować o stosowanie ulgi na powrót, ulgi 4+ bądź ulgi dla pracujących seniorów,
- zrezygnować z ulgi dla młodych,
- zrezygnować z pracowniczych bądź autorskich kosztów uzyskania przychodów,
- wnioskować o niepobieranie zaliczek na podatek (dotyczy osób, których spodziewany roczny dochód nie przekroczy 30 tys. złotych).
Kiedy można składać PIT-2?
Oświadczenia i wnioski można składać w dowolnym momencie roku podatkowego. Zgodnie z zasadą płatnik uwzględnia to oświadczenie lub wniosek najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym je otrzymał.
Uwaga!
Oświadczenia i wnioski mające wpływ na obliczenie zaliczki na PIT złożone płatnikowi przed 1 stycznia 2023r. zachowują moc, pod warunkiem, że nie zmieniły się okoliczności mające wpływ na obliczenie zaliczek.
Powiązane artykuły
Krajowy System e-Faktur – Elektroniczna rewolucja w świecie ...
Wyjaśniamy, czym ten system tak naprawdę jest, kto będzie zobowiązany do korzystania z KSeF, czym jest faktura ustruk...
09.04.24
Jaki będzie 2024 rok w podatkach?
Piotr Adamski, starszy konsultant ds. podatków, Business Tax Professionals o tym, jakie zmiany czekają nas w przepisa...
12.12.23