Koniec epidemii – najważniejsze zmiany dla pracodawców i pracowników
29.06.23
Udostępnij
To koniec epidemii COVID-19. I choć wielu z nas zapomniało już o wprowadzanych wcześniej obostrzeniach, to pracodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę na fakt odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. Ogłoszony od 1 lipca 2023 r. koniec epidemii oznacza m.in. przywrócenie obowiązku realizacji zaległych badań profilaktycznych oraz szkoleń BHP. Jakie jeszcze zmiany dotyczą pracodawców i pracowników? Zobacz zestawienie przygotowane przez ekspertów z Impel Business Solutions.
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 14.06.2023 r. (Dz.U. poz. 1118) z dniem 1 lipca 2023 r. na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego. Spowoduje to zniesienie szczególnych rozwiązań wynikających z tzw. specustawy covidowej i odwieszenie wielu obowiązków spoczywających na pracodawcach i pracownikach – podkreśla Katarzyna Adamczyk, dyrektor procesów kadrowo-płacowych w Impel Business Solutions.
Koniec epidemii – zmiany od 1 lipca 2023 r.
- Przywrócenie obowiązku wykonywania wstępnych badań lekarskich osób zatrudnianych na stanowisko administracyjno-biurowe
- Zniesienie możliwości przeprowadzania szkoleń wstępnych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy lub służby za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej
- Zniesienie możliwości udzielenia urlopu wypoczynkowego bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów
- Zniesienie ograniczenia wysokości odpraw, odszkodowań lub innych świadczeń pieniężnych przewidzianych do wypłaty na wypadek ustania stosunku pracy
- Zniesienie możliwości wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji
Jedną z najbardziej istotnych wprowadzanych zmian jest również przywrócenie obowiązku wykonywania okresowych badań lekarskich pracowników. Okres przejściowy przewidziany na zrealizowanie zaległych badań trwa 180 dni i skończy się 28 grudnia 2023 r. Nie należy jednak czekać z zaplanowaniem badań na ostatnią chwilę. Zgodnie z prawem od 29 grudnia 2023 r. bez aktualnego zaświadczenia lekarskiego pracownik nie będzie mógł być dopuszczony do pracy – przypomina Katarzyna Adamczyk.
Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego – zmiany wprowadzane w późniejszych terminach
- Przywrócenie obowiązku wykonywania okresowych badań pracowników, kierowców wykonujących przewóz drogowy oraz maszynistów. Badania należy wykonać w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.
- Zniesienie wydłużenia terminów przeprowadzenia szkoleń okresowych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy lub służby. Wydłużenie obowiązuje do 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego tj. do 31 sierpnia 2023 r.
- Zniesienie wyjątków od obowiązku posiadania przez cudzoziemca zezwolenia na pracę oraz obowiązku przedłużenia zezwolenia na pracę – do 30 dni od ustania stanu zagrożenia epidemicznego tj. do 31 lipca 2023 r.
- Zniesienie przedłużenia terminu ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności i kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Przedłużenie obowiązuje do 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego tj. do 31 sierpnia 2023 r.), nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
- Zniesienie przedłużenia legalności pobytu cudzoziemca na terytorium RP oraz ważności kart pobytu, ważności tymczasowych zaświadczeń tożsamości cudzoziemca, terminu ważności kart pobytu członka rodziny obywatela UE, dokumentów potwierdzających prawo stałego pobytu, kart stałego pobytu członka rodziny obywatela UE, polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca czy zgody na pobyt tolerowany. Dokumenty zachowują ważność do 30 dni od ustania stanu zagrożenia epidemicznego tj. do 31 lipca 2023 r.
- Zniesienie przedłużenia ważności orzeczeń o niezdolności do pracy oraz o niezdolności do samodzielnej egzystencji, orzeczeń o okolicznościach uzasadniających ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego. Zachowują ważność przez okres kolejnych 3 miesięcy od dnia upływu terminu jego ważności, w przypadku złożenia wniosku o ustalenie uprawnień do świadczenia na dalszy okres.
- Zniesienie przedłużenia ważności dokumentów, uprawnień i wpisów związanych z kierowaniem pojazdami. Zachowują ważność do 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.
- Możliwość uznania nieodebranych pism, których termin odbioru określony w zawiadomieniu o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru przypadał w trakcie stanu zagrożenia epidemicznego za doręczone. Po upływie 14 dni od dnia zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego.
Powiązane artykuły
Krajowy System e-Faktur – Elektroniczna rewolucja w świecie ...
Wyjaśniamy, czym ten system tak naprawdę jest, kto będzie zobowiązany do korzystania z KSeF, czym jest faktura ustruk...
09.04.24
Jaki będzie 2024 rok w podatkach?
Piotr Adamski, starszy konsultant ds. podatków, Business Tax Professionals o tym, jakie zmiany czekają nas w przepisa...
12.12.23