Kredyt ekologiczny 2024. Jak otrzymać dotację na poprawę efektywności energetycznej firmy?
05.03.24
Udostępnij
W kwietniu rusza kolejny nabór do programu Kredyt ekologiczny. Jego celem jest dofinansowanie działań, które mają poprawić efektywność energetyczną przedsiębiorstw. Sama nazwa programu, czyli „Kredyt ekologiczny” jest dość przewrotna, ponieważ dofinansowanie będzie miało postać bezzwrotnej dotacji. Kto może skorzystać z tej formy dofinansowania, jakie warunki należy spełnić, aby ubiegać się o dotację i na co można ją przeznaczyć – podpowiada nasz ekspert w dziedzinie efektywności energetycznej i audytów energetycznych.
Czym jest Kredyt ekologiczny i jak można skorzystać z dotacji?
Kredyt ekologiczny jest bezzwrotną dotacją oferowaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Program adresowany jest do przedsiębiorców z sektora MŚP i finansowany z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021- 2027.
Jednym z warunków ubiegania się o dotację jest uzyskanie promesy kredytowej z banku komercyjnego, czyli starająca się o dofinansowanie firma musi mieć zdolność kredytową – mówi Radosław Biernat, manager ds. audytów energetycznych z należącej do Grupy Impel spółki Infraconnect.
– Ubieganie się o udział w programie musi jednak poprzedzić wykonanie audytu energetycznego, którego wynik uzasadni potrzebę prowadzenia modernizacji, ale też określi ich parametry techniczne. Wynika to z faktu, że zgodnie z założeniami programu, dotacje mają dotyczyć inwestycji związanych z modernizacją infrastruktury, których celem jest zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstwa.
Kredyt ekologiczny – doświadczenia z poprzedniej edycji
Program był już realizowany w ubiegłym roku. W poprzedniej edycji budżet programu wyniósł 660 mln zł, a o dotację ubiegało się aż 345 przedsiębiorstw. Warto wiedzieć, że część złożonych projektów odrzucono ze względów formalnych, a prawie 50 % otrzymało negatywną ocenę merytoryczną. Ostatecznie do programu zakwalifikowało się 112 projektów. Przyznano 307 mln zł dotacji na działania zwiększające efektywność energetyczną w sektorze MŚP.
Przed nami dwa nabory do programu w 2024 r. Pierwszy rozpocznie się już 25 kwietnia i potrwa do 25 lipca. Kolejny wystartuje w październiku i potrwa do końca grudnia. W obu terminach przyznano budżet w wysokości 660 mln złotych. W zależności od zakresu inwestycji i wybranego rodzaju pomocy publicznej dotacja dla firmy sięgnąć może do 70% kosztów kwalifikowanych.
– Program Kredyt ekologiczny z 2023 roku różni się od tego, z którym mamy do czynienia obecnie. Zmieniły się zasady przyznawania dotacji, przez co w tym roku firmy składające wnioski będą mogły liczyć na wyższe kwoty dofinansowania. Dodatkowo na podstawie doświadczeń z ubiegłego roku wiemy jakich błędów unikać, a przez to możemy skuteczniej wspierać naszych klientów w ubieganiu się o dotację – mówi Radosław Biernat.
W walce o dotację konieczny audyt energetyczny
Każde przedsiębiorstwo, które chce ubiegać się o dotację w programie Kredyt ekologiczny musi wykonać audyt energetyczny. Nadrzędnym celem audytu jest określenie zakresu oraz parametrów technicznych i ekonomicznych przedsięwzięcia zwiększającego efektywność energetyczną.
Do przedsięwzięć, które mogą zostać wskazane w audycie należą takie działania jak:
- modernizacja lub wymiana stolarki zewnętrznej okiennej, drzwiowej,
- docieplenie przegród zewnętrznych, w tym docieplenie styropianem, wełną mineralną, pianką, warstwami termorefleksyjnymi, itd.,
- modernizacja instalacji wentylacji,
- modernizacja instalacji klimatyzacji,
- modernizacja instalacji C.W.U,
- modernizacja instalacji C.O.,
- solarne wspomaganie instalacji C.O. i C.W.U,
- modernizacja oświetlenia,
- montaż instalacji PV,
- instalacja magazynów energii,
- system zarządzania energią.
– W kontekście ubiegania się o Kredyt ekologiczny, przeprowadzenie audytu ma na celu nie tylko wskazanie optymalnego wariantu wybranych prac modernizacyjnych, ale też wykazanie, że planowane przedsięwzięcia przyniosą min. 30 % oszczędność energii pierwotnej, czyli zwiększą efektywność energetyczną przedsiębiorstwa – mówi Radosław Biernat.
Efektywność energetyczna – czym jest?
Efektywność energetyczna przedsiębiorstwa wiąże się z jego strategią zarządzania i użytkowania energii. Pozwala ona firmie zredukować zużycie energii przy jednoczesnym zachowaniu lub nawet zwiększeniu produktywności.
Oznacza to konieczność identyfikacji, a następnie wdrażania metod oraz technologii, które pozwolą na produkcję dóbr i świadczenie usług przynajmniej na tym samym poziomie, przy jednocześnie mniejszym nakładzie energii. Jest to podejście korzystne zarówno z perspektywy ekonomicznej, jak i środowiskowej, ponieważ pozwala na obniżenie kosztów operacyjnych oraz zmniejszenie wpływu działalności gospodarczej na środowisko naturalne.
– Zmniejszając nakład energetyczny do wyprodukowania pewnych dobór zwiększamy naszą efektywność energetyczną. W dobie rosnącej presji cenowej na koszty energii elektrycznej, gazu ziemnego czy ciepła sieciowego – zmniejszanie zużycia energii w firmie prowadzi do znacznego obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Pozwala to zwiększyć konkurencyjność danego przedsiębiorstwa na rynku – podsumowuje Radosław Biernat.
Jakie są kolejne kroki, które należy podjąć, aby otrzymać Kredyt ekologiczny? Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, aby wniosek Twojej firmy nie został odrzucony i miał szansę na pozytywne rozpatrzenie? Czy Twoje przedsiębiorstwo może wziąć udział w programie i na jaką kwotę dotacji może liczyć?
Powiązane artykuły
Sezonowy serwis urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych – jakie...
Cykliczny przegląd wentylacji i klimatyzacji decyduje zarówno o komforcie i zdrowiu użytkowników, jak i o żywotności ...
15.02.23