Obsługa techniczna nieruchomości produkcyjnych
07.12.21
Udostępnij
Jak zapewnić sprawne działanie i bezawaryjność zakładu produkcyjnego, który posiada kilkadziesiąt budynków o łącznej powierzchni dachów ponad 6 km 2? To niełatwe zadanie trafiło w ręce ekspertów Impel Synergies. W ramach obsługi technicznej nieruchomości dbają o stan techniczny budynków oraz wszystkich instalacji i urządzeń na terenie zakładu.
Na czym polega obsługa techniczna nieruchomości produkcyjnych?
Usługa, którą świadczy Impel Synergies polega na utrzymaniu sprawności wszystkich instalacji w budynku. Wpływa to bezpośrednio na zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom w obiekcie oraz na oszczędność kosztów utrzymania samego zakładu. Technicy stacjonarni i mobilny serwis techniczny, oprócz planowanych przeglądów reagują na zgłoszenia bieżące oraz awarie. Ponadto, serwisanci usuwają usterki i proponują usprawnienia. Prowadzą także pełną dokumentację budowlaną i dbają o przestrzeganie przepisów.
Współpraca z doświadczonym partnerem, posiadającym zaplecze wykonawcze w postaci własnych zespołów pracowników oraz stałą relację ze sprawdzonymi firmami lokalnymi zapewnia klientowi bezpieczeństwo w zakresie opieki technicznej nad nieruchomością oraz dostęp do wysokich kompetencji, do wiedzy eksperckiej w dziedzinie Facility Management – mówi Wojciech Ciołek, prezes zarządu Impel Synergies.

Kompleksowe podejście do usługi
Klient, współpracując takim partnerem zyskuje bezpieczeństwo zachowania ciągłości usługi. Ponadto, ma szybki dostęp do różnych usług świadczonych przez Grupę Impel, w szczególności usług Grupy Produktowej Impel Facility Managment:
- usługi fit-outowe, modernizacyjne, remontowe
- specjalistyczne usługi techniczne wymagane w zakładach produkcyjnych
- usługi w zakresie klimatyzacji i wentylacji
- zintegrowana obsługa nieruchomości
Jako firma usługowa z wieloletnim doświadczeniem na rynku dostarczymy klientowi dopracowane, dojrzałe, kompletne usługi. Instalujemy sieci wi-fi, panele fotowoltaiczne, czyścimy specjalistyczne instalacje, suwnice, linie produkcyjne oraz elewacje. Zapewniamy wsparcie ekspertów w nietypowych sytuacjach i awariach. Działamy bardzo szybko – dla przykładu u jednego z klientów nasze ekipy dezynfekujące pomieszczenia działały już kilka dni po pojawieniu się koronawirusa w Polsce – dodaje Norbert Nowacki, dyrektor operacyjny w Impel Synergies.
Sprawne działanie i szybkie reagowanie na zgłoszenia zapewniają nie tylko technicy pracujący na miejscu. Ich praca uzupełniona jest zdalnym wsparciem ekspertów przebywających na innym obiekcie lub wsparciem mobilnego serwisu technicznego. Grupa Impel, która zatrudnienia ok. 40 tysięcy pracowników w całej Polsce – w tym inżynierów, techników, alpinistów i specjalistów w wąskich dziedzinach techniki budynkowej – jest w stanie zapewnić takie wsparcie nieprzerwanie, 365 dni w roku.
Jak wygląda techniczna obsługa techniczna nieruchomości produkcyjnych? Jak zapewnić sprawność instalacji w dużym zakładzie i zmniejszyć awaryjność do minimum? Przygotowaliśmy listę porad dotyczących serwisu w takich obiektach na przykładzie działań prowadzonych w zakładach produkcyjnych.
Po pierwsze: zapobiegaj
Najważniejsza jest prewencja. Pracownicy podczas wykonywania stałych obowiązków obserwują otoczenie w poszukiwaniu nieprawidłowości i obszarów do poprawy. Dzięki temu reagują zanim pojawi się usterka. Od początku współpracy z klientem uszczelniliśmy i odmalowaliśmy rurociągi wody obiegowej oraz rury do autoklawów. Wysprzątaliśmy, odmalowaliśmy i oznakowaliśmy 13 pomieszczeń technicznych, 5 magistrali i sprężarkownię. Wyremontowaliśmy 8 pomp i zamontowaliśmy 6 nowych. Wszystkie te prace wykonane zostały w ranach umowy, aby zapewnić sobie i klientowi bezawaryjność w kolejnych latach – wymienia Norbert Nowacki. Dodaje, że pracownicy chętnie dzielą się wiedzą o instalacjach i urządzeniach oraz nie boją się przedstawić zagrożeń i sposobów ich zapobiegania.

Po drugie: dbaj o budżet
Prewencja i odpowiednia konserwacja instalacji pozwala nie tylko na utrzymanie sprawności technicznej. Bystre oko technika potrafi dostrzec nieprawidłowości, których usunięcie zaoszczędzi sporo pieniędzy właściciela zakładu.
Jako przykład mogę podać inicjatywę jednego z naszych pracowników, który zauważył, że jedna z pomp niepotrzebnie pracuje w niedzielę i pompuje wodę do nieczynnych autoklawów. Wyliczył, że wyłączenie pompy w te dni pozwoli zaoszczędzić około 64 000 zł rocznie. Klient otrzymał zestawienie porównawcze przedstawiające wszystkie wyliczenia wraz z rekomendacją podjęcia decyzji– wskazuje Norbert Nowacki. Następnie dodaje:
Drugi przykład to wykrycie i usunięcie nieszczelności w instalacji chłodniczej dla potrzeb autoklawów, które wynosiły 7000 m3 na dobę. Dzięki naszym działaniom straty obniżyły się do 30 m3 na dobę.
Obsługa techniczna nieruchomości to także likwidowanie strat z powodu wykonywania powtarzalnych czynności. Procesy są automatyzowane, transporty materiałów upraszczane, a potencjał techników uwalniany do działań prewencyjnych i proaktywnych.
Po trzecie: inwestuj w zespół
Inwestujemy nie tylko w technologię i farby antykorozyjne do konserwacji instalacji. W centrum naszej uwagi są przede wszystkim ludzie, bez których zaangażowania żadna usługa nie byłaby skuteczna.
Technicy z Impela to osoby, na których zawsze można polegać. Są zaangażowani i dyspozycyjni. Nie boją się trudnych zadań. Mam z nimi stały kontakt. Nie zdarzają się sytuacje, że nie ma kogo poprosić o pomoc. Dzięki wsparciu techników pozytywnie przeszliśmy audyt AS9100. – zaznacza Norbert Nowacki.
Analiza przypadku zakładu produkcyjnego utwierdza w przekonaniu, że to od ludzi zależy powodzenie kontraktu.
Kluczem do sukcesu jest wykwalifikowany zespół ekspertów. Od dawna wiadomo, że firmę tworzą ludzie. Jeśli są zmotywowani, zaangażowani i proaktywni, to w połączeniu z odpowiednimi kompetencjami mamy gotową receptę na profesjonalną obsługę nawet dużych i skomplikowanych obiektów – podsumowuje Norbert Nowacki.
Eksperci
Powiązane artykuły

Pierwszy kwartał – dobry czas na serwis klimatyzacji
Początek roku to idealny moment dla właścicieli i administratorów systemów klimatyzacyjnych, aby zaplanować cykliczny...
18.03.25


