Partner od bezpieczeństwa – Czesław Lang o oficjalnej ochronie Tour de Pologne
10.08.21
Udostępnij
Po raz kolejny organizator Tour de Pologne zdecydował o powierzeniu Grupie Impel ochrony trasy w czasie wyścigu. O tym jak przez te lata wyglądała współpraca i co jest najważniejsze przy wyborze partnera odpowiedzialnego za bezpieczeństwo wydarzenia sportowego o takiej skali – opowiada Czesław Lang, w wywiadzie na bloga Grupy Impel.
To już 78. Tour de Pologne. Od 1993 roku wyścig jest organizowany przez Lang Team. Co jest kluczowe dla organizacji wydarzenia sportowego o takiej skali?
Organizacja Tour de Pologne to ogromne przedsięwzięcie. Etapowy wyścig kolarski jest wyzwaniem dla organizatora ze względu na logistykę przedsięwzięcia. Ponad 20 tirów ze sprzętem, 50 busów ze scenografią. Codziennie jesteśmy w innym miejscu. To wszystko wymaga doskonałej ochrony. Tu liczy się szybkość reagowania, elastyczność w działaniu i zespół sprawdzonych ludzi, którym można zaufać.
Podczas wielu lat organizacji Tour de Pologne bardzo wiele zmieniało się – w zakresie skali imprezy, możliwości technologicznych, ale też standardów zabezpieczeń. Bezpieczeństwo w czasie wydarzenia to zawsze nasz priorytet. Już od 10 lat w zakresie ochrony pracujemy z Grupą Impel. Można powiedzieć, że ludzie z Impela znają Tour de Pologne od podszewki. Są świetnie przeszkoleni, wiedzą co robić, zachowują zimną krew nawet w trudnych sytuacjach. Wsparcie partnera, na którym można polegać daje nam duży komfort pracy – możemy bowiem skupić się na innych zadaniach, a jako organizator całego wydarzenia mamy ich bardzo dużo.

Jak będzie wyglądać organizacja tegorocznego Tour de Pologne?
W tym roku wyścig jest inny, nie tylko ze względu na pandemiczne okoliczności. Trasa przesunęła się na wschód Polski, prowadzi przez takie miasta jak Lublin, Chełm, Zamość, Przemyśl, Sanok czy Rzeszów. Mamy też nowe miejsce wyścigu amatorów – przeniesione z Bukowiny Tatrzańskiej do Arłamowa.
Już drugi raz organizujemy Tour de Pologne w warunkach podwyższonego reżimu sanitarnego. Ze względu na pandemię odmienna jest formuła imprezy, m.in. bez miasteczka sponsorskiego na mecie i kolarskiej fiesty dla kibiców. Ubiegłoroczny Tour de Pologne był wyzwaniem, pojawiły się nowe priorytety, jak konieczność utrzymania fizycznego dystansu pomiędzy zawodnikami i kibicami. Nie miałem jednak obaw, że nasz partner – Grupa Impel stanie na wysokości zadania. To dlatego współpracujemy już od 10 lat.
Jak będzie wyglądać organizacja mety w tym roku?
UCI World Tour zdecydowało o wprowadzeniu zmian, które jeszcze lepiej zabezpieczą strefę mety wyścigu. Wprowadzamy specjalistyczny system zabezpieczeń, barier i band marki Boplan. Oznacza to poważne zmiany organizacyjne na linii mety. Jako organizator jesteśmy otwarci na nowe wyzwania. Tego samego wymagamy od naszych partnerów, a przede wszystkim od oficjalnej ochrony. Zmieniają się wymagania, ale trzeba być gotowym na błyskawiczne dostosowanie się do sytuacji.

Jedno z większych wyzwań organizacyjnych 78. Tour de Pologne?
W tym roku ciekawym wyzwaniem jest etap VI wyścigu, czyli jazda indywidualna na czas w Katowicach. Zawodnicy mają do pokonania dystans niewiele ponad 19 km, etap będzie miał na pewno wpływ na klasyfikację generalną, więc emocje tam będą ogromne. Organizacja takiej trasy, która przebiega pętlą przez całe Katowice, wymaga wyłączenia z ruchu części miasta na parę godzin. Oznacza to wielotygodniowe przygotowania dotyczące czasowych zmian w organizacji ruchu, przetworzenie olbrzymiej ilości dokumentacji. Jako organizator cieszę się, że i na tym etapie mogliśmy liczyć na wsparcie ekspertów z Grupy Impel. Są doskonale przygotowani, znają się na rzeczy i bardzo sprawnie współpracują z Policją i lokalnymi władzami. To ogromny komfort dla nas, jako organizatora.

Czesław Lang
Były kolarz, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Moskwie w 1980 roku, dwukrotny medalista mistrzostw świata. Pierwszy kolarz z bloku wschodniego, który podpisał zawodowy kontrakt. W barwach włoskich grup startował między innymi w Tour de France i Giro d’Italia.
Od 1993 dyrektor generalny Tour de Pologne. Za jego sprawą wyścig zyskał międzynarodowy prestiż i jest zaliczany do UCI World Tour, czyli kolarskiej ligi mistrzów. Organizuje także wiele imprez promujących kolarstwo i aktywny styl życia.
Powiązane artykuły




Jak wygląda współpraca firm zewnętrznych z wojskiem?
Obiekty wojskowe, jak wszystkie inne obiekty, wymagają realizacji usług niezbędnych do ich prawidłowego funkcjonowani...
05.10.23