Podatki 2025 – bez wielkiej rewolucji, ale z istotnymi zmianami w podatku od nieruchomości
11.02.25
Udostępnij
Nowy rok kalendarzowy przyniósł istotne zmiany w przepisach podatkowych. W porównaniu do poprzednich lat (w szczególności do roku, w którym mierzyliśmy się z tzw. Polskim Ładem) wydaje się, że będzie to rok spokojniejszy – przynajmniej w podatkach. Brak rewolucji nie oznacza jednak zupełnego spokoju. Wśród wszystkich nowelizacji szczególną uwagę warto zwrócić na zmiany w podatku od nieruchomości – to obciążenie, które dotyczy niemal każdego przedsiębiorcy posiadającego grunty, budynki czy budowle.
Nowe zasady opodatkowania nieruchomości – co musisz wiedzieć?
Zmiany w podatku od nieruchomości to przede wszystkim wprowadzenie do ustawy definicji najważniejszych pojęć. Dotychczas ustawa odnosiła w tym zakresie do przepisów prawa budowlanego, co zostało zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny.
Nowe definicje obiektów budowlanych
Obiektami budowlanymi są, zgodnie z obecnym brzmieniem przepisów, budynki lub budowle, z wyjątkiem obiektów kultu religijnego, architektury ogrodowej oraz obiektów służących rekreacji codziennej.
Nowelizacja wprowadziła także definicję stałego związania z gruntem. Zgodnie z nową regulacją, oznacza to takie połączenie obiektu z gruntem, które zapewnia jego stabilność i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.
Największą zmianą jest jednak wprowadzenie nowych definicji budynków i budowli, co nie oznacza niestety, że zasady identyfikacji tych obiektów znacząco się zmieniły. Zarówno budynek i budowla zostały określone jako obiekty wzniesione w wyniku prac budowlanych w rozumieniu ustawy Prawo budowlane i jest to jedyne odesłanie do innej regulacji.
Co nowego w definicji budynku?
Zgodnie z nową definicją, aby mówić o „budynku”, obiekt musi spełniać kilka warunków:
- musi być wzniesiony w wyniku robót budowlanych,
- musi posiadać fundamenty i dach,
- musi być wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych,
- musi być trwale związany z gruntem.
Nowością jest wyłączenie z definicji budynków obiektów przeznaczonych do przechowywania materiałów sypkich, cieczy i gazów. Oznacza to w praktyce, że silosy i zbiorniki nie będą już uznawane za budynki, co ma istotne konsekwencje podatkowe – podatek od budowli jest wyższy niż od budynków.
Jak zmienia się opodatkowanie budowli?
Budowle zostały zdefiniowane w bardziej szczegółowy sposób. Definicja zawiera kilka kategorii obiektów uznawanych za budowle.
Pierwsza z nich to obiekty niebędące budynkami, a zawarte w załączniku nr 4 do ustawy. W katalogu 28 obiektów znajdziemy m.in.
- drogi i parkingi,
- amfiteatry,
- mosty i wiadukty,
- obiekty kontenerowe trwale związane z gruntem,
- zbiorniki wodne i hydrotechniczne,
- instalacje przemysłowe i energetyczne,
- obiekty sportowe i rekreacyjne.
Drugą kategorię stanowią takie obiekty, jak: elektrownie wiatrowe, elektrownie jądrowe i elektrownie fotowoltaiczne, biogazownie rolnicze, magazyny energii, kotły, piece przemysłowe, koleje linowe, wyciągi narciarskie oraz skocznie. Będą zaliczane do budowli, ale jedynie w zakresie ich części budowlanych oraz w częściach niestanowiących budynków.
Trzecią kategorią budowli są urządzenia budowlane definiowane jako przyłącza oraz urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków oraz inne urządzenia techniczne bezpośrednio związane z budynkiem lub inną budowlą wskazaną w załączniku do ustawy, niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem.
Nowe regulacje mogą mieć duży wpływ na wysokość podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy dotychczas klasyfikowali niektóre obiekty jako budynki (albo w ogóle nie opodatkowywali tego typu obiektów), a teraz będą musieli je uznać za budowle.
Ważne zmiany w opodatkowaniu garaży
Dotychczas istniały rozbieżności w zakresie opodatkowania garaży. Jeśli były one odrębną nieruchomością – podlegały wyższemu opodatkowaniu. Teraz wszystkie miejsca parkingowe w budynkach mieszkalnych będą opodatkowane jednolicie, niezależnie od formy własności. Co więcej, definicja obejmuje nie tylko garaże dla samochodów, ale również pomieszczenia do przechowywania rowerów i motocykli.
Praktyczne konsekwencje zmian
Nowelizacja budzi wiele pytań wśród podatników, zwłaszcza przedsiębiorców, dla których zmiana klasyfikacji obiektów może oznaczać konieczność przeliczenia zobowiązań podatkowych. Warto pamiętać, że podatnicy (poza osobami fizycznymi) mogli skorzystać z przedłużenia terminu na złożenie deklaracji do końca marca 2025 r. (jeśli poinformowali o tym urząd do końca stycznia).
Pobierz Informator Podatkowy i dowiedz się więcej!

Szczegóły dotyczące omawianej zmiany oraz innych kluczowych zmian obowiązujących co do zasady od stycznia 2025 r. (JPK_CIT, podatek wyrównawczy, zmiany w akcyzie i VAT, kasowy PIT) znajdziesz w naszym Informatorze podatkowym.
Informator jest bezpłatnie dostępny dla subskrybentów Biuletynu podatkowego. Nie zwlekaj – zapisz się do Biuletynu, pobierz Informator już dziś i uniknij nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłych rozliczeniach!
Powiązane artykuły

Krajowy System e-Faktur – Elektroniczna rewolucja w świecie ...
Wyjaśniamy, czym ten system tak naprawdę jest, kto będzie zobowiązany do korzystania z KSeF, czym jest faktura ustruk...
09.04.24


Jaki będzie 2024 rok w podatkach?
Piotr Adamski, starszy konsultant ds. podatków, Business Tax Professionals o tym, jakie zmiany czekają nas w przepisa...
12.12.23