[RAPORT] Ukraińcy na polskim rynku pracy – doświadczenia i perspektywy
22.01.21
Udostępnij
Trudna sytuacja pandemiczna dotknęła wszystkich w Polsce – również przyjeżdżających do naszego kraju obcokrajowców. Najpierw masowo wracali do siebie, a potem zaczęli powracać. Wg danych ZUS tylko w lipcu przybyło ich 22 tys., a w sierpniu kolejne 30 tys. To dobry prognostyk dla naszej gospodarki, która potrzebuje rąk do pracy, by powrócić do tempa rozwój sprzed lockdownu. Szczególnie ważny jest powrót Ukraińców, którzy stanowią najliczniejszą grupę cudzoziemców pracujących w Polsce. Są kompetentni, zaangażowani i chcą u nas pracować. Doceniają bliskość położenia i podobieństwo kulturowe.
”Wielu z nich chce mieszkać w naszym kraju na stałe, szukają więc pracodawców, którzy im to ułatwią. Poczucie bezpieczeństwa i przynależności dają im przede wszystkim legalne formy zatrudnienia, co przekłada się na ich zadowolenie z pobytu w Polsce i skłania ich do pozostania na dłużej. Ich satysfakcja i chęć mieszkania w naszym kraju na stałe pozytywnie wpływa na rynek pracy, przynosząc gospodarce i pracodawcom wiele korzyści. Najlepiej świadczy o tym fakt, że prawie połowa decyduje się na skomplikowaną i długotrwałą procedurę uzyskania kart pobytu.” – zauważa Edyto Olko, prezes zarządu Sanpro Synergy. Spółka ta od lat zatrudnia specjalistów z Ukrainy zwł. w ramach outsourcingu procesów przemysłowych. Dba o ich zadowolenie i dobre doświadczenia.
67% ankietowanych jest zadowolonych z poziomu życia w Polsce
41% planuje osiąść w naszym kraju na stałe
53% odczuwa pogorszenie zadowolenia z sytuacji życiowej z powodu pandemii
To tylko niektóre wnioski płynące z raportu. Badanie diagnozuje potrzeby Ukraińców i podpowiada jak je zaspokoić. Wskazuje rozwiązania dla przedsiębiorców, które sprawią, że będą chcieli zostać w naszym kraju na stałe – identyfikując się z Polską i pracodawcą:
- Jakie są główne źródła motywacji do pracy w Polsce?
- Jakie są potrzeby i oczekiwania pracowników wobec pracodawców?
- Co mogą zrobić pracodawcy, aby zachęcić Ukraińców do pozostania na stałe?
- Dlaczego część jest niezadowolona i Polskę traktuje jako przystanek w drodze na Zachód?
Zapraszamy do poznania wyników badania ankietowego „Ukraińcy na polskim rynku pracy – doświadczenia i perspektywy” przeprowadzonego w 2020r.
Powiązane artykuły



