Sprzątanie po budowie jako kluczowy etap finalizacji inwestycji
20.03.25
Udostępnij
Choć często traktowane jako mało istotny etap, sprzątanie po budowie w rzeczywistości ma istotne znaczenie zarówno dla finalnej prezentacji obiektu, jak i jego późniejszego użytkowania. Niewłaściwie przeprowadzone doczyszczanie po remoncie może prowadzić do uszkodzenia powierzchni, osiadania resztek pyłu w systemach wentylacyjnych, a nawet problemów z końcowym odbiorem budowy. O wyzwaniach w obszarze profesjonalnego doczyszczania po budowie opowiadają eksperci z Grupy Impel.
Jak mówi Tomasz Grabski, dyrektor Centrum Szkoleń Produktowych Grupy Impel, sprzątanie po budowie wymaga nie tylko precyzji, ale także znajomości technologii budowlanych i wykończeniowych.
– W remontowanych pomieszczeniach mamy do czynienia z różnorodnymi zabrudzeniami . Są to np. pył cementowy, resztki fug epoksydowych i silikonów, ślady farb czy klejów. Jednocześnie każda powierzchnia wymaga indywidualnego podejścia. Nieumiejętne usuwanie pozostałości po pracach budowlanych może doprowadzić do zniszczenia powierzchni, jeszcze przed odbiorem budynku. Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich metod usuwania zanieczyszczeń. Powinny one uwzględniać zarówno specyfikę użytych materiałów, jak i obowiązujące standardy bezpieczeństwa czy standardy higieniczne – podkreśla Tomasz Grabski.
Kiedy liczy się czas
Rolę rzetelnie wykonanego doczyszczania po budowie podkreśla także Kamil Wachowicz z Grupy Impel, dyrektor handlowy odpowiedzialny za segment budownictwo.
– Warto pamiętać, że profesjonalne sprzątanie pobudowlane to nie tylko kwestia estetyki, ale również wymóg stawiany generalnemu wykonawcy przez inwestora. Zadbanie o czystość i porządek wpłynie na sprawne przeprowadzenie odbiorów technicznych. Profesjonalnie zrealizowana usługa minimalizuje ryzyko uszkodzeń wynikających z realizowania czynności przez ekipy sprzątające np. przy usuwaniu resztek materiałów budowlanych. Odpowiednio zrealizowana usługa zapewnia także komfort przyszłym użytkownikom budynku – mówi Kamil Wachowicz.
Jednocześnie ekspert odpowiedzialny za segment budownictwo zauważa, że prace porządkowe są często marginalizowane. Bywa nawet, że są pozostawiane na ostatnią chwilę, tuż przed zaplanowanym odbiorem obiektu.
– Zdarzało się nam rozpoczynać prace porządkowe, gdy ekipa budowlana jeszcze kończyła swoje działania, a na następny dzień zaplanowany był odbiór budynku. Kiedy liczy się czas, warto zlecić sprzątanie profesjonalistom. To oni odpowiednio zaplanują cały proces, dobiorą właściwe technologie, a przede wszystkim dysponują przeszkolonym personelem. W sytuacjach, kiedy prace porządkowe zostawione są na ostatnią chwilę, sprawdzają się nasze mobilne grupy porządkowe. Są to zespoły specjalistów od utrzymania czystości, również w zakresie doczyszczania budowlanego. Zaletami ekip mobilnych jest to, że realizują zadania ad hoc i działają na terenie całego kraju – mówi Kamil Wachowicz i dodaje:
– Profesjonalne doczyszczanie po budowie to jeden z elementów projektu „Bezpieczna czysta budowa”, który uruchomiliśmy w odpowiedzi na potrzeby branży budowlanej. Projekt obejmuje doczyszczanie po budowie, ale też bieżące sprzątanie pomieszczeń socjalnych czy biur na budowie. „Bezpieczna i czysta budowa” zawiera także kompleksowe usługi związane z ochroną placu budowy, monitorowanie przestrzegania zasad BHP przez pracowników, a nawet zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego budowy – wylicza Kamil Wachowicz.
Sprzątanie po budowie – podstawą zaplanowanie prac
Sprzątanie pobudowlane jest wieloetapowym procesem, który wymaga odpowiedniego planowania, koordynacji podejmowanych działań oraz znajomości technologii czyszczenia. Przed rozpoczęciem prac warto zrealizować audyt wstępny. Pozwala on dokładnie określić zakres prac oraz ocenić warunki techniczne, z którymi mamy do czynienia w obiekcie.
– W ramach audytu wstępnego nie tylko określamy zakres prac, jakie są do wykonania, ale też przygotowujemy szczegółowy plan działania dla naszego personelu. Na tym etapie warto także zadbać, aby inwestor dostarczył karty techniczne materiałów wykończeniowych, takich jak posadzki czy wykładziny dywanowe. Kluczowym elementem audytu jest obchód, w czasie którego tworzymy dokumentację zdjęciową obiektu. Pozwala to zidentyfikować zagrożenia, ale też ustalić ewentualne uszkodzenia jeszcze przed rozpoczęciem naszych prac. Obchód realizujemy także, aby sprawdzić, czy mamy dostęp do wody, ścieków, zasilania, ale też kontenerów na odpady. W jego trakcie ustalamy, czy w miejscach przeznaczonych do sprzątania jest dostępne oświetlenie oraz czy nasz personel będzie miał zapewnione pomieszczenia socjalne, czy też musimy je zorganizować – podkreśla Tomasz Grabski.
Kolejne składowe procesu to realizowane w porozumieniu z inwestorem przygotowanie planu robót oraz stworzenie harmonogramu prac wraz z ustaleniem terminu odbioru poszczególnych etapów. W czasie wykonywania prac firma sprzątająca zrealizuje dokumentację zdjęciową, a każdy etap zakończenia realizacji prac potwierdza protokołem odbioru.
Sposoby usuwania różnych rodzajów zabrudzeń po remoncie
Zabrudzenia powstające w trakcie budowy czy remontu różnią się od standardowych nieczystości, z którymi mamy do czynienia w codziennym sprzątaniu. Często są to substancje chemiczne, materiały budowlane czy resztki materiałów wykończeniowych.
– Przykładem problematycznych zabrudzeń są kleje montażowe, które występują po instalacji wykładzin, płytek ceramicznych, elementów szklanych czy stolarki okiennej. Przy usuwaniu utwardzonych śladów po kleju należy używać specjalistycznych preparatów lub stosować metody mechaniczne. Warto jednak pamiętać, że, przy czyszczeniu delikatnych powierzchni, trzeba unikać agresywnych środków i metod, które mogą spowodować trwałe uszkodzenia nawierzchni – mówi Tomasz Grabski i wskazuje kolejne, stwarzające problemy zabrudzenia:
Resztki cementu, gipsu i zapraw murarskich
Pozostające po zakończeniu prac budowlanych drobiny osiadają na różnych powierzchniach, wnikając w strukturę materiałów. Do usuwania luźnych resztek sprawdzają się odkurzacze przemysłowe o wysokiej mocy ssącej. Osady cementowe można neutralizować preparatami o odczynie kwaśnym, ale ich stosowanie wymaga ostrożności, zwłaszcza na kamieniu naturalnym czy metalach.
Fugi cementowe i fugi epoksydowe
Mogą one powodować trwałe zabrudzenia na powierzchniach ceramicznych, kamiennych i szklanych. Świeże zabrudzenia należy usuwać natychmiast przy użyciu wilgotnych gąbek i środków neutralizujących fugi. Skuteczne może być także mechaniczne czyszczenie skrobakami i padami, ale należy uważać, by nadmiernym tarciem nie uszkodzić powierzchni płytek czy szkła.
Naklejki i resztki taśm montażowych
Klej z nich może pozostawać na szkle, metalach i tworzywach sztucznych. Zastosowanie rozpuszczalników skutecznie rozpuszcza pozostałości klejów, ale ich użycie należy dostosować do specyfiki czyszczonej powierzchni.
Silikon
Pozostawiony na powierzchniach może prowadzić do trwałych zabrudzeń. Świeży – można usunąć mechanicznie, przy użyciu plastikowych skrobaków. Stwardniałe resztki wymagają zastosowania specjalnych preparatów rozpuszczających silikon, które rozmiękczają jego strukturę i ułatwiają usuwanie.
Farby, lakiery i ślady markerów pozostające po malowaniu
W zależności od rodzaju użytej farby, jej usunięcie może wymagać różnych środków. Przykładowo przy farbach na bazie wody wystarczy woda i delikatne detergenty. W przypadku farb olejnych konieczne jest zastosowanie rozpuszczalników, takich jak benzyna lakowa lub środki na bazie acetonu, z zachowaniem ostrożności na delikatnych powierzchniach.
– Dobór odpowiednich metod czyszczenia oraz środków chemicznych jest niezwykle istotny, aby skutecznie wyeliminować zanieczyszczenia, jednocześnie nie uszkadzając powierzchni – podsumowuje Tomasz Grabski.

Powiązane artykuły


