Rola sprawnych systemów w zachowaniu bezpieczeństwa PPOŻ
25.10.22
Udostępnij
Systemy przeciwpożarowe to szereg rozwiązań, które pomagają w zapewnieniu bezpieczeństwa osób przebywających w budynkach użyteczności publicznej. Szybkie wykrywanie pożaru, alarmowanie znajdujących się w obiekcie osób i minimalizowanie dalszego rozprzestrzeniania się ognia powinny zostać zapewnione dzięki sprawnym instalacjom PPOŻ. Właściciele lub najemcy obiektów często korzystają w tym zakresie ze wsparcia ekspertów.
- Jakie systemy stosowane są w budynkach użyteczności publicznej?
- Jak działa SSP, system oddymiania i tryskaczowy?
- Na czym polega outsourcing z zakresu systemów bezpieczeństwa PPOŻ?
System sygnalizacji pożarowej – podstawa dobrej ochrony PPOŻ
SSP, czyli system sygnalizacji pożarowej to podstawowe rozwiązanie mające na celu zabezpieczenie obiektu przed rozprzestrzenieniem się ognia. Zwykle jest to system nadrzędny względem innych instalacji przeciwpożarowych, którymi steruje, np. wentylacji lub kontroli dostępu. Sprawność tego systemu odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa użytkownikom obiektu.
Wymóg instalacji SSP regulowany jest Rozporządzeniem MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 roku. Głównym kryterium decydującym jest w tym przypadku liczba osób przebywających w obiekcie. Najczęściej są to szkoły, muzea, teatry, hale wystawowe, magazynowe, banki lub obiekty handlowe.
Głównym elementem systemu jest centrala sygnalizacji pożaru, która przetwarza sygnały z jego pozostałych elementów:
- Optycznych lub termicznych czujników dymu
- Czujników przepływu lub ciśnienia zamontowanych na instalacji tryskaczowej
- Ręcznych ostrzegaczy pożarowych (tzw. rop-ów)
Centrala w wyniku przetworzenia sygnałów z powyższych źródeł sygnalizuje wizualnie i akustycznie potencjalne zdarzenie pożarowe. Dzięki temu obsługa obiektu w wyraźny sposób zostaje poinformowana o miejscu, w którym mogło dojść do potencjalnego pożaru. W przypadku potwierdzenia pożaru przez obsługę lub w przypadku alarmu II stopnia system uruchamia sygnalizatory optyczno-akustyczne w obiekcie, powodując ewakuację ich użytkowników. Jednocześnie poprzez urządzenie transmisji przesyła sygnał Państwowej Straży Pożarnej, co z kolei powoduje natychmiastowy przyjazd jednostek ratunkowo-gaśniczych.
System oddymiania i tryskaczowy
Kluczowe instalacje zapewniające bezpieczeństwo pożarowe to również system oddymiania i tryskaczowy. Systemy te zwykle zintegrowane są z SSP. Jak działają?
Grawitacyjny lub mechaniczny system oddymiania za pomocą klap dymowych zamontowanych na dachu lub dzięki wentylatorom pożarowym odprowadza dym i ciepło wydzielane podczas pożaru na zewnątrz budynku – wyjaśnia Krzysztof Chrobot, kierownik ds. przeglądów technicznych. I dodaje: Ten zabieg umożliwia sprawną ewakuację oraz przeprowadzenie działań gaśniczych przez jednostki PSP.
W instalacji oddymiania grawitacyjnego każda klapa dymowa jest autonomiczna. Oznacza to, że posiada element termoczuły wraz z ładunkiem CO2 pod ciśnieniem, które automatycznie otworzą klapę dymową w przypadku pożaru. Klapy dymowe mogą być również wyzwalane ręcznie za pomocą stacji uruchamiania oddymiania, zlokalizowanych przy wyjściach ewakuacyjnych.
W przypadku mechanicznej instalacji oddymiania – dym i ciepło odprowadzane są ognioodpornymi kanałami na zewnątrz poprzez wentylatory pożarowe. Jest to instalacja o wiele bardziej wydajna od systemu grawitacyjnego.
System tryskaczowy to przede wszystkim zbiornik wody pożarowej o objętości dobranej do wielkości budynku i gęstości obciążenia ogniowego. Jest źródłem wody dla pompowni pożarowej, która tłoczy wodę na potrzeby pożaru poprzez sieć instalacji z tryskaczami zamontowanymi pod stropem i chroniącymi konkretny obszar – mówi Krzysztof Chrobot. I precyzuje: Każdy pojedynczy tryskacz posiada element termoczuły, którego rozpad w czasie pożaru powoduje wypływ wody przez tryskacz.
Outsourcing działań związanych z zapewnieniem sprawności systemów przeciwpożarowych
Sprawność tych systemów jest niezwykle ważna – każda najmniejsza wada może spowodować niepoprawne działanie lub jego brak, np. nieuruchomienie klap oddymiania co znacząco utrudni ewakuację i działania jednostek PSP. Dlatego regularny serwis i konserwacja systemów są obligatoryjne. Oprócz sprawności bardzo ważna jest także znajomość obsługi systemów przez pracowników obiektu. Taką wiedzę gwarantują regularne i konsekwentne szkolenia.
Dla klientów wykonujemy zarówno bieżącą obsługę systemów i codzienne monitorowanie sprawności, ale także przeglądy i konserwację. Systemy traktujemy całościowo, dbając o ich poprawne współdziałanie. Po audycie przedstawiamy wszystkie wykryte nieprawidłowości, a nasi eksperci przygotowują plik ze szczegółowym raportem oraz dostępnymi możliwościami – wymiany elementów systemu lub naprawy. Dokładność jest tutaj naprawdę ważna, ponieważ jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo bardzo dużej liczby osób – podsumowuje Krzysztof Chrobot.
Powiązane artykuły
Niezależne audytowanie jakości usług
Wprowadzenie działań audytowych w ramach realizacji usług outsourcingowych wspiera rozwój procesów realizowanych prze...
17.07.24