Tour de Pologne 2022 – jak wygląda przygotowanie do ochrony wyścigu?
26.07.22
Udostępnij
Kolejny, 79. Tour de Pologne rozpoczyna się 30 lipca i potrwa do 5 sierpnia. W tym roku, to jedno z największych wydarzeń sportowych w Polsce odbędzie się w nowych lokalizacjach, w malowniczych plenerach wschodniej Polski. Już po raz dwunasty imprezę zabezpiecza Grupa Impel. Jak wygląda przygotowanie do wyścigu z perspektywy firmy odpowiedzialnej za ochronę?
Podobnie jak w poprzednich latach Grupa Impel odpowiada za ochronę punktów mety wyścigu Tour de Pologne. Dodatkowo Impel zapewnia bezpieczeństwo zawodników zakwaterowanych w hotelach na trasie wyścigu, a także parkingów z busami, wozami transmisyjnymi oraz pojazdami transportującymi sprzęt kolarski.
Dla nas przygotowania do zabezpieczenia wyścigu zaczynają się już na kilka miesięcy przed jego startem. Każdy dzień w czasie trwania Tour de Pologne rozpoczynamy bardzo wcześnie rano, a kończymy praktycznie o północy. Dynamika działań jest ogromna. Do naszych zadań należy sprawdzenie każdej mety, sprawdzenie infrastruktury pod kątem bezpieczeństwa, a nawet stałe monitorowanie zmian związanych z pogodą, które mogą wpłynąć na przebieg rywalizacji sportowej. I tak przez wszystkie dni wyścigu – mówi Janusz Pniak z Grupy Impel, jeden z koordynatorów do spraw bezpieczeństwa Tour de Pologne.
Zobacz, jak wygląda praca koordynatora bezpieczeństwa Tour de Pologne na przykładzie relacji jednego dnia z ubiegłorocznego wyścigu:
Tour de Pologne 2022 – najważniejsze bezpieczeństwo
W przygotowaniu poszczególnych etapów Tour de Pologne uczestniczy około 1000 osób, które każdego dnia przemieszczają się razem z wyścigiem. Do miejsc kolejnych etapów przewożona jest również olbrzymia ilość sprzętu, w tym dekoracje czy barierki zabezpieczające. Zabezpieczenie mety każdego etapu zapewnia kilkudziesięciu pracowników Grupy Impel. Dodatkowo na każdym etapie nad pracą ochrony czuwa dwóch koordynatorów do spraw bezpieczeństwa. Każdy z nich ma ściśle określoną odpowiedzialność.
Na bieżąco monitorujemy przebieg wydarzenia, ale też analizujemy jego poprzednie edycje czy inne wydarzenia sportowe w Polsce i na świecie. Obserwacje i wynikające z nich wnioski pomagają nam lepiej przygotować się do ochrony wyścigu. Tour de Pologne zabezpieczają także takie służby jak policja, Wojska Obrony Terytorialnej, Ochotnicza Straż Pożarna czy funkcjonariusze straży miejskich w poszczególnych miastach – podkreśla Janusz Pniak.
W czasie każdego Tour de Pologne zdarzają się jednak sytuacje, które mogą zaskoczyć również firmę odpowiadającą za ochronę wyścigu. Duża dynamika działań, konieczność podejmowania natychmiastowych decyzji i reagowanie na niezaplanowane wydarzenia są bardzo charakterystyczne dla ochrony wydarzeń o takiej skali jak Tour de Pologne.
W czasie ubiegłorocznego miejskiego etapu w Katowicach część miasta była zamknięta na 7 godzin. Naszym celem była taka organizacja przebiegu wyścigu, aby w jak najmniejszy sposób wpłynąć na codzienne życie mieszkańców. Tymczasem w zamkniętej strefie toczyło się życie, mieszkańcy mieli swoje potrzeby i plany. Dla przykładu w wydzielonej przez trasę wyścigu części miasta znalazł się kościół, w którym miała odbyć się zaplanowana znacznie wcześniej ceremonia ślubna. Aby sprostać potrzebom mieszkańców musieliśmy w uzgodnieniu z policją przeorganizować wcześniej zmienioną organizację ruchu – podkreśla Janusz Pniak.
Więcej informacji na temat ochrony imprez znajdziesz na naszej stronie.

Powiązane artykuły

Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas imprezy masowej?
Wśród wielu zadań, jakie realizują organizatorzy imprez, jest również zadbanie o bezpieczeństwo w trakcie całego wyda...
25.01.23

Co może ochronić branżę handlową przed zagrożeniami rynkowymi i sp...
Co dziś jest największym wyzwaniem dla tej branży handlowej i jak zapewnić ochronę, aby zwiększyć bezpieczeństwo klie...
17.01.23

(Bez)cenne bezpieczeństwo w czasach kryzysu
W obecnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej kwestie związane z bezpieczeństwem nabrały jeszcze większego znaczen...
24.11.22
