Transformacja energetyczna: sklepy wielkopowierzchniowe w kierunku zrównoważonego rozwoju
07.10.24
Udostępnij
Transformacja energetyczna to wyzwanie, przed którym stoi wiele firm w branży handlowej. Zadanie jest szczególnie pilne dla centrów handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych, które zużywają ogromne ilości energii. Czy są one w stanie osiągnąć cel w postaci neutralności energetycznej?
Centrum handlowe o powierzchni 50 000 metrów kwadratowych może zużywać dziennie ok. 200 MWh, czyli mniej więcej tyle, co kilkaset przeciętnych gospodarstw domowych rocznie. Głównym źródłem zużycia energii w takich obiektach jest oświetlenie – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Wysokie zużycie energii, szczególnie podczas ekstremalnych upałów, generują systemy HVAC, czyli klimatyzacja i ogrzewanie. Do tego dochodzi zasilanie sprzętów elektronicznych, wind, schodów ruchomych i wielu innych udogodnień. To składa się na gigantyczną ilość energii, którą trzeba opłacić, a także wyprodukować.
Transformacja energetyczna jest już w toku
Katarzyna Kudelska, dyrektor handlowy z Grupy Impel, odpowiedzialna za segment Centra i sieci handlowe mówi, że transformacja energetyczna w branży detalicznej jest już w toku.
Są dwa kluczowe powody, dla których niektórzy zarządcy już od kilku lat inwestują w bardziej efektywne energetycznie rozwiązania. Po pierwsze z uwagi na już wprowadzane i planowane regulacje, które wymuszają redukcję emisji dwutlenku węgla i zmierzają do celu w postaci osiągnięcia statusu obiektów zeroemisyjnych. Drugim czynnikiem są oczywiście rachunki za energię, które stają się jedną z kluczowych pozycji w stale rosnących kosztach operacyjnych.
Działania zmierzające do ograniczenia kosztów energii w budżetach centrów handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych prowadzone są od kilku lat. Zarówno w mniejszym zakresie, np. poprzez wymianę systemów oświetleniowych na energooszczędne, jak i na większą skalę. Są to głównie inwestycje w odnawialne źródła energii.
Transformacja energetyczna – wykorzystanie wielu możliwości
Z naszego punktu widzenia jako dostawcy usług technicznych i rozwiązań w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, ogromnie ważne jest całościowe podejście do zarządzania energią. Obejmujące nie tylko wdrażanie pojedynczych technologii, ale również opracowywanie i realizację zintegrowanych strategii, które zapewnią zrównoważone wykorzystanie zasobów oraz maksymalne oszczędności finansowe – podkreśla Katarzyna Kudelska z Grupy Impel.
Jacek Grelewicz, wiceprezes spółki Impel Synergies, wskazuje na znaczenie podejścia systemowego, które firma stosuje w implementacji rozwiązań takich jak instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz kompleksowe termomodernizacje obiektów dla klientów Grupy Impel.
Wprowadzenie inicjatyw w celu zwiększenia efektywności energetycznej obiektu, poprzedzone dokładnym audytem energetycznym, pozwala sprostać aktualnym wyzwaniom. Zapewnia też konkurencyjność obiektów komercyjnych i handlowych – podkreśla Jacek Grelewicz.
Jacek Grelewicz jest przekonany, że poszukiwanie rozwiązań z obszaru transformacji energetycznej stanie się elementem strategii każdego zarządcy obiektu handlowego.
Fotowoltaika jako jedno z rozwiązań
Dziś jednym z najbardziej popularnych rozwiązań na rynku, które umożliwią redukcję uzależnienia od tradycyjnych źródeł energii, są instalacje fotowoltaiczne.
Mimo dużej potencjalnej mocy, samodzielne instalacje fotowoltaiczne często nie są w stanie całkowicie zaspokoić zapotrzebowania na energię w tak energochłonnych obiektach, jakimi są centra handlowe. Często problemem jest brak wystarczająco dużej powierzchni na dachach. Uniemożliwia to zamontowanie odpowiedniej liczby paneli fotowoltaicznych potrzebnych do pokrycia całkowitego zapotrzebowania energetycznego obiektu – zauważa Jacek Grelewicz.
Dodatkowy problem pojawia się w przypadku starszych obiektów handlowych czy komercyjnych, których dach może nie wytrzymać ciężaru instalacji fotowoltaicznej. Wtedy stajemy przed wyzwaniem, aby znaleźć alternatywne rozwiązania. Dla jednego z naszych klientów realizowaliśmy np. montaż paneli na ścianach budynków – mówi wiceprezes Impel Synergies.
Jacek Grelewicz wskazuje również na inne rozwiązania stosowane w dążeniu do zeroemisyjności. Mówi m.in. o rekuperacji oraz kompleksowej termomodernizacji budynków, która powoduje redukcję zapotrzebowania na energię.
Inwestorom, którzy z nami współpracują, oferujemy gruntowe pompy ciepła. Z każdego 1 kW włożonej energii potrafią one wytworzyć 7 kW ciepła. A to skutkuje znacznie mniejszymi rachunkami za energię – dodaje Grelewicz.
Ekspert Impel Synergies podkreśla, że tego typu inwestycje będą możliwe dzięki dotacjom.
Cały czas czekamy na szczegóły dotyczące form finansowania rozwiązań wspierających inwestycje realizujące plany związane z zeroemisyjnością budynków – przyznaje Jacek Grelewicz.
Powiązane artykuły
Niezależne audytowanie jakości usług
Wprowadzenie działań audytowych w ramach realizacji usług outsourcingowych wspiera rozwój procesów realizowanych prze...
17.07.24