Trendy technologiczne 2022
15.02.22
Udostępnij
Według ekspertów SI-Consulting rok 2022 będzie rokiem sprawdzonych działań, nowinek technologicznych i ewoluujących rozwiązań.
Prognozuje się, że jeszcze chętniej będziemy również korzystać z rozwiązań cloudowych, a żmudne czy powtarzalne zadania, już wręcz z przyzwyczajenia, powierzać rozwiązaniom z zakresu automatyzacji. A co z nowinkami, takimi jak, chociażby okryte sławą NFT? Mamy tutaj do czynienia z modą, czy z elementem transformacji cyfrowej na skalę, jakiej dotąd nie widzieliśmy? Obecne trendy technologiczne to nie przemijalna moda na daną technologię, a dynamicznie ewoluujące rozwiązanie – te trendy, które z nami zostaną nie są statyczne, będą się rozwijać, aby reprezentować zmieniający się świat.
W tym roku bądźmy, jak proponuje futurystka Amy Webb – early adapters zamiast early adopters. To nie technologia dostosowuje się do nas, tylko my musimy zacząć dostosowywać się do nowych stylów pracy, życia, podejmowania decyzji, procesowania informacji, interakcji itp. – w miarę tego, jak nowe technologie proponują rozwiązania. Główna transformacja ma miejsce w ludziach, a nie w narzędziach – czy jesteśmy gotowi na dopasowanie się do możliwości i oferty nowych technologii?
Czas napisać to wyraźnie – technologia wyprzedza tempo naszego rozwoju. To oznacza, że zmiany kognitywne muszą iść ręka w rękę z postępem technologicznym. Skoro tę drogę do sukcesu tak sprawnie pokonuje się w parze, Ty też nie pozwól Twojej firmie na samotny i powolny spacer. W parze z ekspertami SI-Consulting pokonasz ją w tempie na jakie naprawdę zasługuje. – podsumowuje Paweł Wala, wiceprezes SI-Consulting.
Wśród omówionych trendów zawartych w reporcie przygotowanym przez ekspertów SI-Consulting należy zaliczyć:
Metaverse
Rozwiązanie stało się popularne w 2021 roku przede wszystkim dzięki Markowi Zuckerbergowi, który w postanowił rozpocząć proces przeprowadzania Facebooka do wirtualnego królestwa znanego do tej pory szerszej społeczności z gier multiplayer. Skoro zmiana rzutowała nie tylko na powstanie nowej strategii firmy, ale także zmieniła nazwę na Meta, oczekiwać możemy rewolucyjnych zmian.
Play to Earn (P2E)
Model gier P2E to metoda zarabiania kryptowalut podczas grania w gry wideo. Polega na nagradzaniu graczy kryptowalutami za ich sukcesy w grze. Aby zrozumieć, na czym to polega należy mieć niewielkie chociaż rozeznanie w tym, czym są zdecentralizowane finanse (DeFi) i tokeny niewymienne (NFT), bo to właśnie kombinacja tych dwóch zjawisk pozwoliła na wypromowanie nowego modelu angażowania się w grę i nowego zestawu korzyści, jaki ten model ze sobą niesie.
Edge Computing
Edge Computing (przetwarzanie brzegowe) to technologia związana z infrastrukturą IT. Idea polega na tym, by część przetwarzania danych przenieść z chmury obliczeniowej bliżej użytkowników lub “rzeczy”. Edge Computing to technologia, która mocno powiązana jest koncepcyjnie zarówno z Internetem Rzeczy (IoT), jak i technologią Cloud (chmura). U jej podstaw leży, by zapewnić wyższe bezpieczeństwo i lepszą przepustowość sieci, a przy okazji odciążyć chmurę.
NFT
NFT (Tokeny niewymienne) to nowy standard wymiany wartości dzięki technologii blockchain. Rok 2021 został okrzyknięty rokiem NFT, a prestiżowy słownik Collinsa wybrał NFT na “słowo roku”. Przewiduje się, że w 2022 roku NFT jeszcze bardziej wzmocnione rozwijającym się trendem Metaverse doprowadzi do jeszcze większej masowej adopcji tej technologii.
Tożsamość zdecentralizowana
Zdecentralizowana tożsamość, często określana jako DDID (Decentralized Digital Identity) lub, o czym pisaliśmy już w zeszłorocznym raporcie, tożsamość suwerenna SSI (Self-Sovereign Identity) to rozwiązanie pozwalające na bezpieczne zarządzanie danymi powiązanymi z naszą tożsamością w sposób, który nie pozbawia nas – jako właścicieli tych danych – możliwości kontroli nad ich przepływem i sposobem wykorzystania. Technologią, która umożliwia tworzenie zdecentralizowanych systemów zarządzania tożsamością jest technologia rejestru rozproszonego, czyli blockchain.
To właśnie na blockchainie zapisywane są tak zwane zdecentralizowane identyfikatory (Decentralized Identifiers), z którymi kojarzone są nasze dane.
Koncepcja tworzenia aplikacji Low code oraz no code
Kiedy mówimy o technologiach LOW-CODE lub NO-CODE w rzeczywistości kwestia dotyczy platform służących do wytwarzania oprogramowania za pomocą interfejsów graficznych. Platformy Low-Code (tzw. LCDP – Low-Code Development Platforms) mogą wymagać od użytkowników wiedzy programistycznej, ponieważ ograniczają, ale nie eliminują całkowicie tzw. “ręcznego kodowania”. Platformy No-Code natomiast, jak sama nazwa wskazuje, zupełnie go nie wymagają. W praktyce oznacza to, że przy wykorzystaniu platform LOW- lub NO-CODE możemy oszczędzić czas i stworzyć w pełni funkcjonalne aplikacje, przy zaangażowaniu znacznie mniejszych środków oraz w krótszym czasie.
W raporcie są również omówione najważniejsze trendy związane z technologią SAP.
Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Trendy technologiczne 2022”
Powiązane artykuły
Najważniejsze trendy technologiczne 2023 według ekspertów IT oraz ...
14 artykułów przygotowanych przez 14 ekspertów z branży IT oraz prawników. Przy „Trendach Technologicznych 2023” wspa...
22.02.23